Rámcový program pro výzkum a inovace Horizont 2020
Vynikající věda
1. ERC (Evropská výzkumná rada)
V rámci ERC (European Research Council, tj. Evropská výzkumná rada) se udělují granty z rozpočtu Evropské unie, které mají za cíl podporovat excelentní vědu ve všech oborech. ERC nepodporuje sítě nebo mezinárodní konsorcia, ale individuální řešitele (Principal Investigator, PI) a jejich výzkumné týmy. Více viz zde.
- ERC Starting Grants se zaměřují na podporu nezávislé kariéry vynikajících mladých vědců ve fázi vytváření vlastních nezávislých výzkumných týmů nebo programů. – leaflet
- ERC Consolidator Grants se zaměřují na podporu nezávislé kariéry vynikajících mladých vědců ve fázi konsolidace vlastních nezávislých výzkumných týmů nebo programů.
- ERC Advanced Grants se zaměřují na podporu mezinárodně uznávaných odborníků, kteří se již etablovali v oboru a prokazatelně ho ovlivnili.
- Proof-of-Concept je zacílen na podporu úspěšných řešitelů grantů ERC v nejranější fázi komercializace výstupů jejich výzkumných aktivit.
- ERC Synergy Grants mají za cíl podpořit skupinu 2-4 hlavních řešitelů (PI) a jejich týmů při společném řešení projektů hraničního výzkumu (často interdisciplinární povahy). Nejedná se o klasická konsorcia či sítě, všichni PI odpovídají za projekt po vědecké stránce stejnou měrou.
Další příležitosti v rámci ERC: Jobs in ERC Teams – více informací zde.
DOKUMENTY:
Aktualizovaná brožura k podávání projektů ERC.
Opatření k podávání projektů ERC: |
2. FET (budoucí a vznikající technologie)
- FET OPEN – podpora počátečního riskantního výzkumu
- FET PROACTIVE – rozvíjení slibných témat, podpora rozmanitých projektů a rozvoj jejich spolupráce
- FET FLAGSHIP – rozsáhlý mezioborový výzkum, provázání národního a evropského výzkumu
3. Marie Skłodowska-Curie akce (MSCA)
- Inovativní školící sítě (Innovative Training Networks – ITN) – posilování odborného růstu začínajících výzkumných pracovníků. V tomto schématu jsou podporovány společné doktorské studijní programy vč. průmyslových doktorátů.
- Individuální vědecko-výzkumné pobyty pro zkušené výzkumné pracovníky (Individual Fellowships – IF) – další vzdělávání a profesní růst zkušených výzkumných pracovníků formou mezinárodní a mezisektorové mobility
- Výměnné pobyty (Research and Innovation Staff Exchange, RISE) – mezinárodní a mezisektorové výměnné pobyty pracovníků (od začínajících až po zkušené výzkumné pracovníky, případně řídících, administrativních a technických pracovníků) v rámci společného výzkumného projektu.
- Spolufinancování regionálních, národních a mezinárodních programů (COFUND) – financování individuálních vědecko-výzkumných pobytů zkušených výzkumných pracovníků i doktorských studijních programů, v rámci nichž lze podpořit pouze začínající výzkumné pracovníky.
Aktuální výzvy a informace k MSCA přímo na stránkách Evropské Komise: https://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/
4. Evropské výzkumné infrastruktury (včetně e-infrastruktur)
Vedoucí postavení evropského průmyslu
- Průlomové a průmyslové technologie
- Přístup k rizikovému financování
- Inovace v malých a středních podnicích (MSP) – podpora zahrnuje všechny druhy inovací a všechny stupně jejich zavádění. Projekt na libovolné téma může být řešen jedním nebo více řešiteli.
Společenské výzvy
- Zdraví, demografické změny a kvalitní život (wellbeing)
- Výzvy v oblasti evropská bioekonomie: bezpečnost potravin, udržitelné zemědělství a lesy, výzkum v oblastech mořské, námořní a vnitrozemské vody
- Bezpečná, čistá a účinná energie
- „Smart“, zelená a integrovaná doprava
- Klimatická změna, účinnost zdrojů a surovin
- Evropa v měnícím se světě – inkluzívní, inovativní a reflexivní společnosti – zaměřena především na společenské vědy
- Bezpečné společnosti – ochrana svobody a bezpečnost Evropy a jejích občanů