Workshop: AI ze společenskovědní a humanitní perspektivy

Fakulty humanitních studií UK zve na mezinárodní workshop, který nabídne dva bloky přednášek o umělé inteligenci ze společenskovědní a humanitní perspektivy. Přednášky proběhnou v budově FHS UK v místnosti 0.02.

První blok „Decoding Artificial Intelligence through Sociological and Anthropological Lens“ se koná ve čtvrtek 30. listopadu 2023 od 16 hodin. Blok se bude věnovat umělé inteligenci z pohledu sociologie a antropologie a proběhne v anglickém jazyce.

Řečníci:

• Robert Braun z Institute for Advanced Studies (Vídeň): „AI (LLMs) and the Anthropocene“ (16:00–16:30)
  • Csaba Szaló z FSS MUNI: „AI and the Legitimacy Crisis of Contemporary Sciences: From the Lived Experience of Coloniality to Epistemic Totalitarianism“ (16:35–17:05)
  • Werner Binder z FSS MUNI: „Technology as (Dis-)Enchantment: AlphaGo and the Meaning-Making of Artificial Intelligence“ (17:10–17:40)
  • Hedvika Novotná a Martin Heřmanský z FHS UK: „How Can Digital Ethnography Be Employed to Study AI, Especially LLMs“ (17:45–18:15)

Druhý blok „Umělá inteligence a my: přednášky o dnešním a zítřejším světě“ bude v češtině a uskuteční se v pátek 1. prosince 2023 od 13 hodin. Tento blok se zaměří na to, jaké dopady v oblasti vzdělávání v humanitní a společenskovědní oblasti můžeme čekat v krátkém, středním i dlouhém horizontu. Věnovat se bude také tomu, jak se dnešní studující humanitních a společenských věd mohou připravit na budoucnost prostoupenou inteligentními technologiemi.

Řečníci:

• Michaela Liegertová z Univerzity J. E. Purkyně, která nám představí, jak současné nástroje AI již v tuto chvíli ovlivňují naše každodenní životy a jaké změny můžeme očekávat v nejbližších letech. (13:00–13:50)
  • Josef Šlerka z Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK, který se zaměří na střednědobý horizont 5–10 let. Podělí se o své předpovědi týkající se rozšíření AI do různých pracovních a osobních aspektů našich životů i očekávaného rozvoje schopností AI za jejich současné meze. (14:00–14:50)
  • Hana Kalivodová, předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus, která nás provede dlouhodobými vyhlídkami AI. Její perspektiva přesahující horizont deseti let nám nabídne představu o budoucích možnostech a výzvách, které AI může přinést. (15:00–15:50)

Podrobnosti události

Začátek události
30. 11. 2023 16:00
Konec události
1. 12. 2023 15:50
Fakulta humanitních studíí UK (místnost 0.02)
Fakulta humanitních studií UK
Typ události