Společný projekt Českého egyptologického ústavu FF UK a Galerie Kampusu Hybernská propojuje staroegyptské texty a současné výtvarné umění. Projekt vedený docentem Jiřím Janákem navazuje na výzkum staroegyptského náboženství a vychází z nových překladů a interpretací původních pramenů. Vernisáž se uskuteční 28. února 2025 od 18:00 v A.1 HYB4 Galerii Kampusu Hybernská. Výstava spolu s navazujícím přednáškovým cyklem potrvá do 17. května 2025.
Vybraní čeští umělci se inspirovali speciálně připraveným překladem textů z období od 3. tisíciletí př. n. l. do 1. století n. l. a vytvořili díla v různých stylech a technikách. Součástí výstavy je prezentace archeologických výsledků Českého egyptologického ústavu FF UK z Abúsíru a Sakkáry zahrnující fotografie, filmy a 3D vizualizace. Výstavu doplní také vzdělávací přednášky našich předních odborníků a další akce.
Mezi umělci zapojenými do projektu jsou například Martina Zet, Daniel Balabán, Jan Bažant, Radka Bodzewicz, Petr Nikl, Dita Jiříčková, Lída Kejmarová, Miloš Šejn, Svatopluk Klimeš, Martin Mainer, Veronika Holcová a další.
Pro projekt si kurátoři výstavy vybrali verzi mýtu pocházející z jednoho z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta, z města Iunu (Héliopolis), které se kdysi rozkládalo na území severovýchodního předměstí dnešní Káhiry. Nejde o přesný vědecký překlad konkrétního starověkého textu, ale upravenou a převyprávěnou verzi mýtu složenou z původních pramenů různých žánrů, způsobů užití v kultu i doby vzniku.
Text byl připraven tak, aby co nejvíce odrážel jak původní mytologické představy, tak obvyklou strukturu staroegyptských a starověkých mýtů obecně, a především aby čtenáři umožňoval pochopit celek i dílčí pasáže mýtu bez nutnosti dalšího výkladu či odkazů pod čarou. Proto jsou původně jednoslovné výrazy či hieroglyfické znaky rozepsány do delších frází a některé náboženské představy vysvětleny již v rámci vyprávěného příběhu. Mýtus obsahuje pasáže, které jsou doslovnou citací z tzv. „Textů pyramid“ pocházejících z poloviny 3. tisíciletí př. Kr., v jiných text přejímá náboženské představy, jména, tituly či epiteta bohů doložené v hymnech z doby konce 2. tisíciletí př. Kr. Některé další motivy příběhu se původně objevují v rituálních textech, které se zachovaly až na papyrech z 1.–2. století po přelomu letopočtu.
Mýtus o stvoření světa, který měli k dispozici umělci zapojení do projektu, je tedy sám o sobě umělým výtvorem. V této podobě není doložený z egyptských pramenů, přesto ale vypráví příběh pomocí původních motivů, jazykových obratů a myšlenkových obrazů.
Kurátoři: Jiří Janák, Petr Košárek, Filip Kazda, Michal Štochl
Finanční partneři: Magistrát hlavního města Prahy, Filozofická fakulta UK, Univerzita Karlova
Podrobnosti události
- Začátek události
- 28. 2. 2025 0:00
- Konec události
- 17. 5. 2025 0:00
- Typ události
- Kampus Hybernská, Pro veřejnost, Výstavy