Thabat Sibṭa Ibn al-ʿAdžamī – představení studentské práce

Spolek studentů historie FF UK zve na prezentaci rozpracované diplomové práce, jejíž autorkou je Karolína Švandová, studentka 2. ročníku navazujícího magisterského studia Blízkovýchodních studií na Katedře Blízkého východu na FF UK, specializující se na výzkum arabských rukopisů islámského východu (14.–15. století). Představení proběhne v úterý 25. dubna od 19:10 v místnosti P201.

Nejvýznamnější aleppský muhaddith 14. a 15. století Burhān al-Dīn Sibṭ Ibn al-ʿAdžamī (z. 1438) po sobě zanechal rozsáhlé rukopisné dědictví skládající se z autografů, holografů a dalších svazků, jimž se během jeho života věnoval, a kterých si dosud mimoarabská vědecká literatura prakticky nevšimla. Karolína Švandová se ve své diplomové práci se pomocí mikrohistorické analýzy paleografického materiálu Sibṭova studijního deníku (tzv. thabatu) a dalších rukopisných pramenů snaží rekonstruovat učencovu studijní zkušenost v Damašku a Káhiře, včetně způsobu, jakým je v těchto zdrojích reflektována.

Během této přednášky vám budou představeny náležitosti arabské rukopisné tradice a charakter islámského učeneckého prostředí, současně s postupy využívanými při zpracování původního rukopisného materiálu, jehož studium umožňuje výjimečnou příležitost vstoupit do každodenního života mamlúckých učenců. Znalost arabského jazyka rozhodně není podmínkou účasti, představovaný typ pramene naopak podává prostor pro ukázku práce s prameny nezápadní provincie.

Oproti ostatním představením studentských prací se tentokrát jedná o diplomovou práci rozpracovanou a zatím neobhájenou, což studentům navíc přináší možnost realistického vhledu do procesu psaní a dokončování závěrečné práce, včetně vymezení tezí a výzkumných otázek a postupu jejich řešení.

Podrobnosti události

Začátek události