Pride Month | Karel Mika: Identita, pohlaví, gender, sexualita a role – aneb kdo se v tom má vyznat?

Filozofická fakulta UK zve na přednášku v rámci série Pride Month na podporu měsíce LGBTQ+ komunity. Přednáška se uskuteční 18. června 2024 od 18:00 v hlavní budově FF UK v místnosti P300.

V rámci této diskuze se zaměříme na klíčové pojmy související s identitou, pohlavím, genderem, sexualitou a rolí ve společnosti. Cílem je prozkoumat a definovat tyto termíny, aby byly lépe pochopitelné a jasnější pro všechny účastníky. Budeme se věnovat definicím pojmů jako jsou identita, která se týká toho, jak vnímáme sami sebe a jak nás vnímají ostatní; pohlaví, což zahrnuje biologické aspekty člověka; a gender, tedy sociální a kulturní konstrukty spojené s pohlavím. Dále se budeme zabývat spektrem sexuální orientace a preferencí, včetně heterosexuality, homosexuality, bisexuality, asexuality, pansexuality a dalších. Podrobněji se podíváme na různé genderové identity, jako jsou cisgender, transgender, nebinární, genderqueer, agender a další. Diskuze se také zaměří na sociální role a na to, jak společnost ovlivňuje naše chápání pohlaví a genderu. Cílem je vytvořit prostor pro otevřenou a respektující debatu, která pomůže ujasnit a pochopit komplexní a často zaměňované pojmy týkající se identity, pohlaví, genderu a sexuality. Chceme podpořit porozumění a toleranci vůči různorodosti lidských zkušeností a identit.

Pride Month každý rok v červnu připomíná práva a kulturu sexuálních menšin a upozorňuje na trvající diskriminaci a předsudky vůči LGBTQ+. Přednášky a diskuzní setkání, která se v průběhu června budou konat v hlavní budově fakulty, mají přispět k rozšíření povědomí o LGBTQ+ tématech a umožnit nahlédnout na komunitu i z perspektivy literatury, historie, sociologie a jiných oblastí, které s touto tematikou souvisí.

Seznam všech přednášek ze série naleznete zde.

Podrobnosti události

Začátek události