doc. Ondřej Šefčík: Obrozenec a Cikáni – Puchmajerovo Romáňi Čib z r. 1821

Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK zve na přednášku doc. Ondřeje Šefčíka z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v rámci přednáškového cyklu Kruhu přátel českého jazyka, která se bude konat 1. března 2023 od 18:00 v hlavní budově FF UK, nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1 (místnost P018).

Anotace přednášky:

Posmrtně vydaná kniha Romaň Čib das ist Grammatik und Wörterbuch der Zigeuner Sprache, nebst einigen Fabeln in derselben. Dazu als Anhang die Hantýrka oder die Čechische Diebessprache Antonína Jaroslava Puchmajera je pozoruhodným příkladem příkladem gramatologické práce své doby, která vznikla pod výrazným vlivem Josefa Dobrovského. Přitom v některých aspektech lze knihu zároveň brát jako pokus o založení cikánského národního obrození a jako takové je miniaturou a zrcadlem českých obrozeneckých snah.

V přednášce doc. Šefčík ukáže silné a slabé stránky Puchmajerovy romské gramatiky, jeho inspirační a materiálové zdroje a vysvětlí, jak je možné, že pocestný do Třeboně potkal v lese satyra a hovořil s ním romsky, německy a česky. Zbude-li chvíle, představí také, jak Puchmajer oddělil hantýrku od vlastní romštiny (cikánštiny).

Podrobnosti události

Začátek události
1. 3. 2023 18:00
hlavní budova FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1 (místnost P018)