Cílem workshopu je představit paralelní korpus InterCorp a nové možnosti lingvistického výzkumu, které nabídne jeho připravovaná verze 16ud. Workshop se uskuteční v rámci teoreticko-metodologického semináře Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK a povedou ho dr. Olga Nádvorníková (Ústav románských studií FF UK) a dr. Alexandr Rosen (Ústav Českého národního korpusu). Jako host vystoupí také dr. Martin Stluka (Ústav Českého národního korpusu).
Ve druhé části se budeme věnovat možnostem využití takové anotace v pokročilejších dotazech a při generování statistik. Zaměříme se také na míry syntaktické komplexity a lexikální diverzity, nově uváděné v nejnovější verzi u jednotlivých vět a textů. Ukážeme si, jak je lze využít např. v kontrastivním nebo translatologickém výzkumu, ale i ve výzkumu vnitrojazykové variability textových typů (registrů) nebo ve výuce L1/L2.
Součástí workshopu bude také krátká prezentace projektu HiČKoK (Historie češtiny v korpusovém kontinuu), který počítá s jednotnou lingvistickou anotací češtiny napříč všemi obdobími v rámci schématu UD.
Účastníci mohou prostřednictvím formuláře předem zaslat dotazy a témata, která je zajímají, a v průběhu workshopu si vyhledávání v korpusu budou moci zkoušet rovnou na svých zařízeních. Účast bude možná i on line, zájemce prosíme o registraci a vyplnění dotazníku.
Podrobnosti události
- Začátek události
- 27. 3. 2024 15:50 - 17:25
- Místo konání
- FF UK, nám. J. Palacha, č. 104
- Webové stránky
- shorturl.at/lmDY6
- Organizátor
- doc. Mgr. Radek Šimík, Ph.D.
- Typ události
- Workshop