Drákulovské dilema – Jak se Vlad Napichovač stal ikonou Rumunska

Rumunský kulturní institut v Praze ve spolupráci s Ústavem etnologie a středoevropských a balkánských studií FF UK a Ústavem světových dějin FF UK srdečně zvou na přednášku Drákulovské dilema: Jak se Vlad Napichovač stal ikonou Rumunska. Přednášku prosloví dva přední odborníci na „drákulovskou“ tematiku, dr. Adrian Gheorghe z mnichovské univerzity a dr. Albert Weber z univerzity v Řezně. Akce se uskuteční 4. dubna 2024 od 12:30 do 14:00 v místnosti č. 201 v hlavní budově FF UK na nám. Jana Palacha 1/2. Přednáška bude přednesena v anglickém jazyce.

Anotace

Europe discovered the Romanians twice through „Dracula“: for the first time in the Middle Ages when reports and stories about the historical figure of Vlad the Impaler (1431–1476) crafted an ambivalent legend of a prince both cruel and brave. For the second time when the character was resurrected in Bram Stoker’s Gothic masterpiece „Dracula“ (1897), which reimagined him as an iconic vampire count. This negative branding has since impacted Romania’s image. Modern Romanian historians reacted by reversing the narratives and declaring him a symbol of their nation’s struggle for independence and freedom from the surrounding empires.

Podrobnosti události

Začátek události
4. 4. 2024 12:30 - 14:00
Filozofická fakulta UK, hlavní budova (nám. J. Palacha 2), místnost P201