Historické muzeum Národního muzea a Ústav českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zvou k aktivní účasti na konferenci ke 100. výročí narození Pavla Tigrida – Tigridovo svědectví dvacátého století.
Bude se konat 24. října 2017 v Národním památníku na Vítkově. Konference se koná za podpory projektu Evropské unie Horizont 2020.
Konference představí osobnost Pavla Tigrida v souvislostech kulturních a politických dějin dvacátého století, jejichž byl Tigrid aktivním účastníkem.
Přihlášku na konferenci s názvem vašeho referátu prosíme zaslat nejpozději do 10. září 2017 na e-mail jitka_hanakova@nm.cz.
Novinář, publicista a politik Pavel Tigrid, původním jménem Pavel Schönfeld, se narodil ještě do monarchie, která byla doslova do roka a do dne od jeho narození přebudována v republiku, nejprve tzv. první, druhou, třetí, posléze socialistickou a nakonec i demokratickou. Pocházel ze středostavovské asimilované židovské rodiny, která byla spřízněna se spisovateli Antalem Staškem a Ivanem Olbrachtem. Od mládí ho to táhlo k divadlu a novinařině. Již jako gymnazista publikoval ve Studentském časopise a spoluzaložil Divadelní kolektiv mladých. Publicistické a kulturní činnosti se věnoval již ve svém prvním exilu v Londýně, kde byl také hlasatelem českého vysílání BBC. |
Pavel Tigrid patřil mezi nejvýraznější představitele československého protikomunistického exilu. Po emigraci v roce 1948 se podílel na přípravách vysílání Rádia Svobodná Evropa a byl prvním programovým ředitelem čs. redakce. V polovině padesátých let založil Svědectví, jeden z nejvýznamnější exilových časopisů. Po roce 1968 stál Pavel Tigrid u zrodu mnoha exilových aktivit. Po návratu do Prahy působil jako poradce prezidenta Václava Havla. V letech 1994–1995 byl ministrem kultury ČR. Byl nositelem řady vyznamenání, od roku 1995 i Řádu T. G. Masaryka. Až do své smrti žil střídavě ve Francii a v Čechách. |
Konference představí osobnost Pavla Tigrida v souvislostech kulturních a politických dějin dvacátého století, jejichž byl Tigrid aktivním účastníkem.
Za organizační výbor se na setkání těší:
Mgr. Jitka Hanáková, Archiv Národního muzea
Mgr. Miroslav Michela, Ph.D., Ústav českých dějin FF UK
Podrobnosti události
- Začátek události
- 10. 9. 2017
- Organizátor
- Historické muzeum Národního muzea a Ústav českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
- Typ události
- Calls for papers