V rámci grantových výzev Botstiber Institute for Austrian-American Studies (BIAAS) získala akademička ze Střediska ibero-amerických studií FF UK finanční podporu pro realizaci svého výzkumného projektu pro období 2024–2025. Projekt se jmenuje „Enrique Stanko Vráz mezi Amerikou a habsburským Rakouskem: Kulturní překlady a vytváření identit“.
Archiv
Latinská medievistika reprezentovala Filozofickou fakultu UK v USA
Nabitý program na východním pobřeží Spojených států amerických zahrnoval řadu přednášek, kulatých stolů a pracovních schůzek, které vedly k posilování i otevírání možností vzájemné spolupráce. Fakultu reprezentovali prof. Lucie Doležalová a dr. Karel Pacovský z ÚŘLS FF UK, doktorand Martin Roček, student Jakub Kozák a doktorand Ondřej Fúsik.
Filozofická fakulta UK uspěla ve výběrovém procesu výzkumné podpory Donatio Universitatis Carolinæ Chair
V konkurenci dvanácti návrhů na Donatio Universitatis Carolinæ Chair uspěla nejvýše hodnoceným projektem Filozofická fakulta UK. Jejím záměrem je posílit rozvoj společenskovědních přístupů v areálových studiích. V tom ji coby nositel podpoří špičkový výzkumník z Oxford School of Global and Area Studies prof. Paul Chaisty.
Albanistka dr. Orkida Backus Borshi obdržela prestižní grant READ Fellowship
Akademička z ÚESEBS FF UK obdržela společně se dvěma kolegyněmi z „Fan S. Noli“ University v Korce v Albánii prestižní Research Expertise in the Academic Diaspora Fellowship od Albanian-American Development Foundation. Společně budou zkoumat role kohezních prostředků v písemných akademických esejích v angličtině a albánštině.
Dr. Sue Kelly řeší na FF UK v rámci prestižního programu Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowship projekt zaměřený na postavení žen v egyptské První přechodné době
Postdoktorandka pod vedením doc. Hany Vymazalové z ČEgÚ FF UK pracuje na projektu „Vliv politických a klimatických změn na postavení žen: Analýza sociálního významu“. Jeho cílem je poskytnout komplexní analýzu životů žen této doby a prozkoumat sociální, ekonomické a politické působení těchto žen ve světle politického rozpadu a environmentálních výzev.
V prestižním časopise Journal of Archaeological Science vyšel článek o výzkumu dlouhých eneolitických mohyl v okolí vrchu Říp
Spoluautory článku „Neolithic long barrows were built on the margins of settlement zones as revealed by elemental soil analysis at four sites in the Czech Republic“ jsou dr. Martin Janovský a dr. Laszlo Ferenczi z Ústavu pro archeologii FF UK. Článek řeší, zda je možné na základě prvkového složení půd rozlišit pravěké obytné a rituální aktivity.
Dva vědecké kolektivy z FF UK obdržely podporu v soutěži Univerzitních výzkumných center UNCE
Soutěž Univerzity Karlovy je zaměřena především na podporu mladých perspektivních akademických a vědeckých pracovníků v rámci nejkvalitnějších skupin základního výzkumu. Mezi ně nyní patří projekty hlavních řešitelů prof. Miroslava Petříčka z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK a prof. Václava Cvrčka z Ústavu Českého národního korpusu FF UK.
Grantová agentura ČR schválila celkem 14 standardních projektů FF UK a podpoří jeden projekt v rámci programu JUNIOR STAR
FF UK podala celkem 50 žádostí, úspěšnost navržených projektů tedy činí 30 procent a v rámci soutěže standardních projektů 35 procent. V kategorii JUNIOR STAR uspěla dr. Veronika Dulíková z ČEgÚ FF UK, které agentura schválila i standardní projekt. Ve stejné kategorii uspěla i dr. Nikola Paillereau z FÚ FF UK, jejíž projekt bude řešen v Psychologickém ústavu AV ČR.