Filozofickou fakultu UK navštívilo 13.–17. května 2024 osm pedagožek z nového magisterského studijního programu ukrajinské univerzity. Studijní pobyt byl součástí evropského projektu podpořeného Generálním ředitelstvím pro tlumočení (DG LINC) Evropského parlamentu.
Archiv
Vysídlené osoby v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině mohou podávat přihlášky na Univerzitu Karlovu bez poplatku
Na základě Opatření rektora č. 5/2024 z 19. února 2024 jsou uchazeči o studium, jimž byla poskytnuta dočasná ochrana v ČR kvůli ozbrojenému konfliktu na Ukrajině, osvobozeni od poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením a poplatku za úkony spojené s posouzením splnění podmínky pro přijetí ke studiu.
Komunitní centrum Petrklíč hledá dobrovolníky na projekt Integrace ukrajinských uprchlíků
Dobrovolníci získají cenné zkušenosti a praxi v zajímavém oboru, profesionální výcvik, povědomí o fungování neziskovek, radost ze smysluplné práce a potvrzení o praxi. Cílem projektu je podpora integrace rodin s dětmi a také seniorů přicházejících z Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou na území Městské části Praha 10.
Filozofická fakulta UK zve na prezentaci nejnovější knihy Sergeje Medveděva o ruské válce v Ukrajině
Učebnice Léčíme česky by nemohla vzniknout, kdyby jí všichni zúčastnění projektu nevěnovali veškerý volný čas, říká prof. Petr Čermák
Tým složený ze studentek a pedagogů z FF UK a 3. lékařské fakulty UK obdržel Cenu Miloslava Petruska za pozitivní počin, který má významný dopad na vytváření veřejného obrazu vnímání Univerzity Karlovy. O vzniku a významu oceněné učebnice Léčíme česky hovoří spoluautor prof. Petr Čermák z Ústavu románských studií FF UK.
Konec sbírky Pomáhejte s Knihovnou
Knihovna Filozofické fakulty UK ve spolupráci s neziskovou organizací ADRA vyhlásila v termínu od 19. dubna 2022 do 30. listopadu 2022 veřejnou peněžní sbírku na pomoc Ukrajině. V našich sbírkových kasičkách, které se nacházely jak v jednotlivých knihovnách na FF, tak i v bistru Mezi řádky, se nám podařilo vybrat krásných 9744 Kč.
Vyšla učebnice zdravotnické češtiny pro sestry přicházející z Ukrajiny. Na přípravě se podíleli také autoři z FF UK
Tři měsíce od počátku války na Ukrajině vydalo Nakladatelství Karolinum ve spolupráci s platformou Publi volně dostupnou učebnici Léčíme česky: čeština pro sestry a jiné zdravotníky. Na její přípravě pracovala studentka Roksolana Fedorenko z Ústavu anglofonních literatur a kultur, filologickou a metodologickou oporu zajistil Petr Čermák z Ústavu románských studií.