Josefu Škvoreckému by 27. září 2024 oslavil sto let. Ačkoliv byl absolventem filozofie a anglistiky na FF UK a žil od konce 60. let v Kanadě, ve své próze zůstal věrný češtině. Proč? I na tuto otázku odpovídá znalec jeho díla a také editor některých jeho textů doc. Michael Špirit z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK.
Archiv
Držitelkou Bolzanovy ceny 2023 se stala absolventka FF UK Klára Andresová
Univerzita Karlova každoročně uděluje Bolzanovu cenu za mimořádně objevné vědecké práce. V kategorii společenských věd uspěla práce Šíření vojenské teorie v raném novověku: Vojenské příručky vytištěné ve střední Evropě v letech 1550–1650. Její autorkou a laureátkou ceny je dr. Klára Andresová, absolventka doktorského programu Informační věda na FF UK.
Kolem bilingvního vývoje koluje řada mýtů a nejasností, které se snažíme vyvrátit, popisuje svůj výzkum laureátka Ceny Růženy Vackové Lucie Jarůšková
Doktorandka českého jazyka fakultní cenu obdržela za svou diplomovou práci „Vliv přízvuku a bilingvismu na jazykově podmíněné sociální preference u dětí“ vedenou dr. Kateřinou Chládkovou z ÚČJTK FF UK a za vydané vědecké publikace. Cena Růženy Vackové se na FF UK uděluje od roku 2023 za vynikající samostatnou publikační činnost nebo vědecký přínos.
Muzeum literatury může být pro studující inspirativním prostředím, říká ředitel Památníku národního písemnictví prof. Michal Stehlík
Filozofická fakulta UK připravuje memorandum s Památníkem národního písemnictví, konkrétně Muzeem literatury, k novému studijnímu programu na FF UK – Muzejní studia. O navazované spolupráci, muzeu i literatuře v rozhovoru hovoří prof. Michal Stehlík, nový ředitel památníku a akademik z Ústavu českých dějin FF UK.
V aplikaci není zvuková jednotka, která by neprošla mýma ušima, říká vedoucí oceněného projektu ProCzeFor Jitka Veroňková
Projekt zaměřený na nácvik zvukové stránky českého jazyka obdržel 16. listopadu 2023 Evropskou jazykovou cenu Label. Porota ocenila, že projekt podporuje nově příchozí migranty, pomáhá učitelům a podporuje myšlenku kulturní a myšlenkové rozmanitosti Evropy. Na vývoji se podílel FÚ FF UK a ÚBN FF UK a Fenomen multimedia pod vedením dr. Jitky Veroňkové.