Studijní programy

Hudební věda

PŘIHLÁŠKA KE STUDIU

Vítejte na vizitce navazujícího magisterského studijního programu Hudební věda.
Veškeré informace pro uchazeče o studium najdete níže (po rozkliknutí jednotlivých položek +).
Přihlášku lze v DODATEČNÉM PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ podat do 12. 8. 2024.

Obecné informace o studijním programu
Ústav hudební vědy
Proč studovat u nás
Hudební věda je akademický obor, který se zabývá teoretickou reflexí hudby. Zajímá nás, jak hudba a její provozování funguje v různých historických a kulturních kontextech, co pro koho znamená; proč a jak ji lidé tvoří, jak o ní přemýšlejí a píší; kdo, jak a proč ji poslouchá či provozuje; na jaké nástroje či jakými hlasy; v improvizované nebo komponované podobě; jako ústně-sluchovou tradici či jako písemně fixované dílo; jako zábavu, politický nástroj či prostředek estetického či náboženského vytržení; jako funkční součást něčeho dalšího nebo jako autonomní umění, kterému se soustředěně naslouchá, apod.
Aby byli hudební vědci schopni na tyto otázky odpovídat, začali postupně používat celou řadu výzkumných metod. Některé z nich jsou bytostně muzikologické, jako třeba hudební analýza a různé její přístupy umožňující porozumět hudební struktuře. Jiné metody sdílí hudební věda s dalšími obory, tradičně s historií, ale také filologií, dějinami umění, estetikou, antropologií, sociologií, lingvistikou a dalšími. Pracujeme s historickými hudebními prameny, provádíme kritiku notového textu (a připravujeme notové edice), studujeme dobové výpovědi o hudbě a její provozovací praxi. Směrem k současnosti provádíme terénní výzkum, v jehož rámci posloucháme, pozorujeme, mluvíme s lidmi a studujeme jejich hudební aktivity na internetu; zajímají nás audiovizuální média, zvuk a spoustu dalšího.
Naším cílem je zprostředkovat vám během bakalářského studia vhled do co největšího množství oblastí a výzkumných metod, v navazujícím magisterském studiu pak prohloubit schopnost vědeckého myšlení a umožnit větší specializaci podle vašeho vlastního zájmu.

Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech
ROK PŘEDPOKLÁDANÝ POČET PŘIJÍMANÝCH PŘIHLÁŠENÝCH PŘIJATÝCH MINIMÁLNÍ POČET BODŮ NUTNÝ PRO PŘIJETÍ ZAPSANÝCH KE STUDIU
2024/25 10
2023/24 10 5 2 bez přijímací zkoušky 1
2022/23 10 6 2 52 1
2021/22 10 5 4 bez přijímací zkoušky 4
2020/21 10 4 3 78 3
2019/20 10 5 3 58 3
2018/19 10 6 2 71 2
2017/18 10 9 5 69 4
2016/17 10 13 5 60 5
2015/16 10 12 8 52 5

Minimální počet bodů nutný pro přijetí znamená, kolik bodů získal v daném roce poslední přijatý uchazeč (tj. všichni, kteří získali bodů méně, se umístili „pod čarou“). Je-li přijatých více, než stanovuje předpokládaný počet přijímaných, pak stejného počtu bodů dosáhlo více uchazečů na posledním místě. Bodová hranice je tímto definitivní, nikam se neposouvá, a to ani v případě, že někteří přijatí uchazeči do studia nenastoupí.

Přijímací zkouška a jak se na ni připravit

ÚSTNÍ ZKOUŠKA

  1. rozprava nad dokončenou (případně rozpracovanou) bakalářskou prací (max. 25 bodů)
  2. dějiny evropské a české hudby od středověku do současnosti (max. 25 bodů)
  3. metodologie (zkouška se zčásti opírá o seznam četby odborné literatury předložený uchazečem – max. 25 bodů)
  4. základy hudební analýzy (max. 25 bodů)

Další požadavky ke zkoušce:

  • Bakalářskou práci (dokončenou nebo rozpracovanou) je nutné nejpozději 7 dní před konáním zkoušky doručit elektronicky na adresu uhv@ff.cuni.cz nebo vytištěnou na adresu Ústav hudební vědy, FF UK, nám. Jana Palacha 2, 116 38, Praha 1. Vytištěná práce bude uchazeči po ukončení zkoušky navrácena.
  • Seznam odborné četby se předkládá k nahlédnutí u zkoušky.

Bodové hodnocení přijímací zkoušky

U přijímací zkoušky můžete získat maximálně 100 bodů. Pokud získáte 50 bodů a více, máte šanci na přijetí, je však potřeba, abyste se umístili v předpokládaném počtu přijímaných pro tento program. Souhrnné výsledky přijímacích zkoušek pro porovnání, kolik bodů průměrně stačí pro přijetí u tohoto studijního programu, najdete v záložce Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech.


Užitečné odkazy:

Uplatnění absolventů v zaměstnání a návazném studiu
Absolvování programu poskytuje dosti široké možnosti uplatnění v odborné praxi, k níž patří mj. práce v hudebních muzeích a knihovnách, nebo práce hudebně organizátorská, dramaturgická, redakční a publicistická. K institucím, v nichž mohou absolventi a absolventky tohoto studia uplatnit získané vzdělání, patří například Národní muzeum – České muzeum hudby a jeho jednotlivá oddělení, Národní knihovna v Praze a její hudební oddělení, Městská knihovna v Praze a její někdejší hudební oddělení (neboli Knihovna Bedřicha Smetany), hudební archivy a knihovny institucí, jako jsou Česká filharmonie, Národní divadlo nebo Pražská konzervatoř, Český rozhlas (hudební vysílání) či jiné rozhlasové, případně televizní stanice, redakce hudebních a kulturních časopisů (viz výše), privátní firmy (viz výše), koncertní jednatelství a agentury atp. Vybraní absolventi a absolventky se mohou ucházet o uplatnění v oblasti základního hudebněvědného výzkumu, tzn. o možnost odborného, vědeckého a vědecko-pedagogického působení na pracovištích Akademie věd ČR nebo příslušných vysokých škol a fakult. Absolventi navazujícího magisterského studia mají možnost získat pedagogickou kvalifikaci učitelství pro střední školy (gymnázia, konzervatoře, odborné školy s výukou dějin a teorie hudby).
Jak si podat přihlášku ke studiu
Přihlášky ke studiu na FF UK můžete podávat jedině elektronicky prostřednictvím Studentského informačního systému (SIS)!

Před podáním přihlášky ke studiu budete vyzvání k přihlášení:

  • V případě, že jste aktivním studentem/studentkou kterékoli fakulty UK, k přihlášení použijte přidělený studentský login. Ekvivalentem loginu je také osobní číslo, které je uvedeno na průkazu studenta/studentky (pod fotografií). Pokud máte problém s heslem – navštivte stránku Centrální autentizační služby CAS, kde můžete získat nové heslo.
  • V případě, že jste si již v minulosti přihlášku na jakoukoli fakultu UK podával/a, byť jste se nestal/a studentem/studentkou, použijte stejné údaje jako při podání předešlé přihlášky (e-mail a heslo).
  • V případě, že jste nový uchazeč / nová uchazečka o studium, na žádné fakultě UK jste nikdy nestudoval/a, ani jste v minulosti nepodal/a přihlášku ke studiu (byť neúspěšně), budete před založením přihlášky vyzván/a k registraci. Registrace se provádí vyplněním registračního e-mailu (nedoporučujeme k tomuto účelu používat školní nebo pracovní e-maily, ke kterým po absolvování školy nebo ukončení zaměstnaneckého poměru ztratíte přístup!). Na tento e-mail vám bude následně odeslána zpráva s aktivním odkazem, který vás zavede na stránku, kde budete vyzván/a k vyplnění hesla. Tento registrační e-mail a heslo je třeba používat během celého přijímacího řízení, protože jen pod tímto přihlášením uvidíte všechny své přihlášky, pozvánky ke zkouškám a výsledky.

Pokud máte již vyplněnou přihlášku a znovu se přihlásíte, v pravém horním rohu formuláře naleznete své jméno a po kliknutí na tlačítko „Moje přihlášky“ uvidíte přehled dosud podaných přihlášek ke studiu.

Nezakládejte, prosím, novou přihlášku pod jinou e-mailovou adresou, komplikujete tím identifikaci nejen systému, ale i pracovníkům Referátu přijímacího řízení. Nemůžete-li se ke svému již založenému účtu přihlášky znovu přihlásit, kontaktujte nás na e-mailu prijimacky@ff.cuni.cz, rádi vám pomůžeme proces přihlášení obnovit.

Podávat přihlášku z mobilního zařízení nedoporučujeme!


Texty uvedené na této stránce jsou pouze informačního charakteru. Závazné podmínky přijímacího řízení se mohou v průběhu roku měnit např. z důvodu pandemie. Přihlášení uchazeči jsou o změnách podmínek vždy informování e-mailem, veřejně dostupné aktuální podmínky jsou k dispozici na webové stránce Základní dokumenty o přijímacím řízení.