Estetika

PŘIHLÁŠKA KE STUDIU

Vítejte na vizitce navazujícího magisterského studijního programu Estetika.
Veškeré informace pro uchazeče o studium najdete níže (po rozkliknutí jednotlivých položek +).
Přihlášku lze podat do 31. března!

Obecné informace o studijním programu
Katedra estetiky
Proč studovat u nás
Studium zahrnuje obecný základ studia na FF UK (světový jazyk, základy filozofie), podrobný konceptuální a personální přehled dějin estetiky v kontextu vývoje a dějin světové i české filozofie, teorie a dějin umění. Studium má dvě těžiště – historii oboru a současný stav i trendy světové estetiky, filozofie umění, teorie jednotlivých uměleckých druhů. Vedle přednáškové části kurzů je kladen důraz na práci v seminářích a na samostatné písemné práce. Studenti jsou vedeni k práci s odbornými texty, ke schopnosti analýzy textů, kreativního promýšlení a domýšlení, k polemice a generování hypotéz, řešení problémů, stejně tak jako ke schopnosti aplikace teoretických poznatků na konkrétní materiál umělecké i mimoumělecké tvorby, mediální produkce a každodenna.

Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech
ROK PŘEDPOKLÁDANÝ POČET PŘIJÍMANÝCH PŘIHLÁŠENÝCH PŘIJATÝCH MINIMÁLNÍ POČET BODŮ NUTNÝ PRO PŘIJETÍ ZAPSANÝCH KE STUDIU
2023/24 10 16 4 55 2
2022/23 10 22 5 55 3
2021/22 19 17 17 bez přijímací zkoušky 8
2020/21 10 5 5 bez přijímací zkoušky 2
2019/20 10 11 5 60 5
2018/19 13 15 4 52 3
2017/18 13 13 4 60 4
2016/17 13 18 2 55 2
2015/16 13 21 9 50 7

Minimální počet bodů nutný pro přijetí znamená, kolik bodů získal v daném roce poslední přijatý uchazeč (tj. všichni, kteří získali bodů méně, se umístili „pod čarou“). Je-li přijatých více, než stanovuje předpokládaný počet přijímaných, pak stejného počtu bodů dosáhlo více uchazečů na posledním místě. Bodová hranice je tímto definitivní, nikam se neposouvá, a to ani v případě, že někteří přijatí uchazeči do studia nenastoupí.

Přijímací zkouška a jak se na ni připravit

ÚSTNÍ ZKOUŠKA

  1. oborová erudice, přehled o vývoji a členění oboru (max. 35 bodů)
  2. rozprava týkající se užší oblasti uchazečova zájmu o obor (max. 30 bodů)
  3. rozprava nad prostudovanou literaturou (max. 35 bodů)

Další požadavky ke zkoušce:

Seznam prostudované odborné literatury a jeden výtisk bakalářské práce (v případě, že nebyla bakalářská práce obhájena, přinést abstrakt práce obsahující předmět práce, cíl práce, metodologii práce a literaturu v rozsahu 2–3 normostrany) – předkládá se k nahlédnutí u přijímací zkoušky.


Bodové hodnocení přijímací zkoušky

U přijímací zkoušky můžete získat maximálně 100 bodů. Pokud získáte 50 bodů a více, máte šanci na přijetí, je však potřeba, abyste se umístili v předpokládaném počtu přijímaných pro tento program. Souhrnné výsledky přijímacích zkoušek pro porovnání, kolik bodů průměrně stačí pro přijetí u tohoto studijního programu, najdete v záložce Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech.


Užitečné odkazy:

Uplatnění absolventů v zaměstnání a návazném studiu
Vzhledem k interdisciplinární povaze současné estetiky, hraničící s psychologií, sociologií, kognitivními vědami a kulturní antropologií je absolvent magisterského studia estetiky schopen orientace v rozsáhlé sféře kultury a umění a kreativního přístupu k většině kulturních fenoménů. Může tedy působit jako akademický nebo vědecký pracovník s možností dalšího studia v doktorském programu. Uplatnění však může nalézt také v mnoha humanitně zaměřených povoláních (kurátor, dramaturg, umělecký kritik, odborný redaktor či státní zaměstnanec) v institucích, jako jsou tištěná či internetová média, galerie, muzea, nakladatelství a vydavatelství odborné literatury a beletrie, odbory státních úřadů zabývající se problematikou památkové péče nebo ochranou kulturního dědictví vůbec, problematikou environmentálního rozhodování apod.
Jak si podat přihlášku ke studiu
Přihlášky ke studiu na FF UK můžete podávat jedině elektronicky prostřednictvím Studentského informačního systému (SIS)!

Před podáním přihlášky ke studiu budete vyzvání k přihlášení:

  • V případě, že jste aktivním studentem/studentkou kterékoli fakulty UK, k přihlášení použijte přidělený studentský login. Ekvivalentem loginu je také osobní číslo, které je uvedeno na průkazu studenta/studentky (pod fotografií). Pokud máte problém s heslem – navštivte stránku Centrální autentizační služby CAS, kde můžete získat nové heslo.
  • V případě, že jste si již v minulosti přihlášku na jakoukoli fakultu UK podával/a, byť jste se nestal/a studentem/studentkou, použijte stejné údaje jako při podání předešlé přihlášky (e-mail a heslo).
  • V případě, že jste nový uchazeč / nová uchazečka o studium, na žádné fakultě UK jste nikdy nestudoval/a, ani jste v minulosti nepodal/a přihlášku ke studiu (byť neúspěšně), budete před založením přihlášky vyzván/a k registraci. Registrace se provádí vyplněním registračního e-mailu (nedoporučujeme k tomuto účelu používat školní nebo pracovní e-maily, ke kterým po absolvování školy nebo ukončení zaměstnaneckého poměru ztratíte přístup!). Na tento e-mail vám bude následně odeslána zpráva s aktivním odkazem, který vás zavede na stránku, kde budete vyzván/a k vyplnění hesla. Tento registrační e-mail a heslo je třeba používat během celého přijímacího řízení, protože jen pod tímto přihlášením uvidíte všechny své přihlášky, pozvánky ke zkouškám a výsledky.

Pokud máte již vyplněnou přihlášku a znovu se přihlásíte, v pravém horním rohu formuláře naleznete své jméno a po kliknutí na tlačítko „Moje přihlášky“ uvidíte přehled dosud podaných přihlášek ke studiu.

Nezakládejte, prosím, novou přihlášku pod jinou e-mailovou adresou, komplikujete tím identifikaci nejen systému, ale i pracovníkům Referátu přijímacího řízení. Nemůžete-li se ke svému již založenému účtu přihlášky znovu přihlásit, kontaktujte nás na e-mailu prijimacky@ff.cuni.cz, rádi vám pomůžeme proces přihlášení obnovit.

Podávat přihlášku z mobilního zařízení nedoporučujeme!


Texty uvedené na této stránce jsou pouze informačního charakteru. Závazné podmínky přijímacího řízení se mohou v průběhu roku měnit např. z důvodu pandemie. Přihlášení uchazeči jsou o změnách podmínek vždy informování e-mailem, veřejně dostupné aktuální podmínky jsou k dispozici na webové stránce Základní dokumenty o přijímacím řízení.