Studijní programy

Klasická archeologie

PŘIHLÁŠKA KE STUDIU

Vítejte na vizitce bakalářského studijního programu Klasická archeologie.
Veškeré informace pro uchazeče o studium najdete níže (po rozkliknutí jednotlivých položek +).
Přihlášku lze podat do 29. února!

Obecné informace o studijním programu

  • forma a typ studia: prezenční bakalářské (To znamená, že do školy budete pravidelně docházet dle rozvrhu, a to standardně 3 roky.)
  • kombinovatelnost: samostatné a sdružené studium (to znamená, že tento program můžete studovat jako jediný na naší fakultě nebo jej můžete studovat formou sdruženého studia s dalším studijním programem na FF UK, který to nevylučuje. Přihlášku na každý z programů si musíte podat samostatně a o tom, že budete zvolené programy studovat formou sdruženého studia, informujete studijní referentku až u zápisu ke studiu.)
    • s čím nelze kombinovat: s programy se zaměřením na vzdělávání vyučovanými na FF UK a dále nelze tento program studovat mezifakultně (tj. formou sdruženého studia s programem na jiné fakultě)
  • přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky: nelze
  • vstupní znalost cizího jazyka: ANO – součástí zkoušky je porozumění odbornému textu ve dvou vybraných jazycích formou kontrolních písemných testových otázek. Volitelné jazyky: angličtina, němčina, ruština, francouzština nebo italština
  • důležité odkazy:
Ústav pro klasickou archeologii
Proč studovat u nás
Současné vědecké a výukové zaměření ústavu se soustředí na základní charakteristiku a studium umění a archeologie doby bronzové v Egejské oblasti, řeckou archeologii (první část je věnována počátkům a formování řecké kultury architektury a umění od počátků doby železné po archaické období – včetně jižní Itálie a Sicílie, následující přednášky se zaměřují na klasické období 5. – 4. stol. př. Kr.); další okruh přednášek se zaměřuje na období helénismu a šíření řecké kultury ve Středomoří, Černomoří a v západní Asii. V archeologii Itálie je podán přehled předhistorických kultur a především sledován vývoj v období vzniku a rozvoje etruské společnosti a kultury. Římská archeologie sleduje vývoj v Itálii v období republiky, navazují přednášky věnované problematice archeologie římské říše. Kromě těchto témat se studenti seznámí také s otázkami kontaktů mezi řeckým a římským světem a sousedními oblasti v Černomoří, na blízkém a středním Východě. Doplňuje je také kurz provinciální archeologie, zaměřený především na problematiku evropských provincií v 1.–4. stol. po Kr. K rozšiřujícím patří přednášky z antické topografie, dějin a kultury starověku, antické architektury a starověkých technologií. Studenti se seznámí také se základy, metodikou a současnými trendy archeologické práce v terénu.

Zajímavosti ze světa archeologie

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11094797585-dobrodruzstvi-archeologie/

Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech
ROK PŘEDPOKLÁDANÝ POČET PŘIJÍMANÝCH PŘIHLÁŠENÝCH PŘIJATÝCH MINIMÁLNÍ POČET BODŮ NUTNÝ PRO PŘIJETÍ ZAPSANÝCH KE STUDIU
2024/25 15
2023/24 15 46 17 54 13
2022/23 15 49 15 65 10
2021/22 15 47 15 56 12
2020/21
2019/20 15 42 16 52 13
2018/19
2017/18 15 21 12 51 9
2016/17
2015/16 13 29 13 70 12

Minimální počet bodů nutný pro přijetí znamená, kolik bodů získal v daném roce poslední přijatý uchazeč (tj. všichni, kteří získali bodů méně, se umístili „pod čarou“). Je-li přijatých více, než stanovuje předpokládaný počet přijímaných, pak stejného počtu bodů dosáhlo více uchazečů na posledním místě. Bodová hranice je tímto definitivní, nikam se neposouvá, a to ani v případě, že někteří přijatí uchazeči do studia nenastoupí.

Přijímací zkouška a jak se na ni připravit

PÍSEMNÁ ZKOUŠKA

(doba trvání: 60 minut)

  1. orientace v geografii Středomoří – testové otázky (max. 10 bodů)
  2. dějiny starověku – testové otázky (max. 20 bodů)
  3. archeologie a kultura starověku – základní orientace v odborné terminologii, obecný přehled o antické materiální kultuře (max. 20 bodů)
  4. schopnost identifikace a stylového zařazení antických uměleckých děl – testové otázky (max. 20 bodů)
  5. jazykové předpoklady – porozumění odbornému textu ve dvou vybraných jazycích formou kontrolních písemných testových otázek. Volitelné jazyky: angličtina, němčina, ruština, francouzština nebo italština (max. 30 bodů)

Další požadavky ke zkoušce:

žádné


Bodové hodnocení přijímací zkoušky

U přijímací zkoušky můžete získat maximálně 100 bodů. Pokud získáte 50 bodů a více, máte šanci na přijetí, je však potřeba, abyste se umístili v předpokládaném počtu přijímaných pro tento program. Souhrnné výsledky přijímacích zkoušek pro porovnání, kolik bodů průměrně stačí pro přijetí u tohoto studijního programu, najdete v záložce Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech.


Užitečné odkazy:

Uplatnění absolventů v zaměstnání a návazném studiu
Absolventi se mohou uplatnit například v těchto oblastech:

  • pracovníci muzeí, vědeckých institucí a archeologických pracovišť (zpravidla pod odborným vedením výše kvalifikovaného archeologa),
  • pomocní archeologové v expedicích a na výkopech,
  • odborní průvodci a organizátoři u cestovních kanceláří,
  • redaktoři zaměření na popularizaci archeologie.
Jak si podat přihlášku ke studiu
Přihlášky ke studiu na FF UK můžete podávat jedině elektronicky prostřednictvím Studentského informačního systému (SIS)!

Před podáním přihlášky ke studiu budete vyzvání k přihlášení:

  • V případě, že jste aktivním studentem/studentkou kterékoli fakulty UK, k přihlášení použijte přidělený studentský login. Ekvivalentem loginu je také osobní číslo, které je uvedeno na průkazu studenta/studentky (pod fotografií). Pokud máte problém s heslem – navštivte stránku Centrální autentizační služby CAS, kde můžete získat nové heslo.
  • V případě, že jste si již v minulosti přihlášku na jakoukoli fakultu UK podával/a, byť jste se nestal/a studentem/studentkou, použijte stejné údaje jako při podání předešlé přihlášky (e-mail a heslo).
  • V případě, že jste nový uchazeč / nová uchazečka o studium, na žádné fakultě UK jste nikdy nestudoval/a, ani jste v minulosti nepodal/a přihlášku ke studiu (byť neúspěšně), budete před založením přihlášky vyzván/a k registraci. Registrace se provádí vyplněním registračního e-mailu (nedoporučujeme k tomuto účelu používat školní nebo pracovní e-maily, ke kterým po absolvování školy nebo ukončení zaměstnaneckého poměru ztratíte přístup!). Na tento e-mail vám bude následně odeslána zpráva s aktivním odkazem, který vás zavede na stránku, kde budete vyzván/a k vyplnění hesla. Tento registrační e-mail a heslo je třeba používat během celého přijímacího řízení, protože jen pod tímto přihlášením uvidíte všechny své přihlášky, pozvánky ke zkouškám a výsledky.

Pokud máte již vyplněnou přihlášku a znovu se přihlásíte, v pravém horním rohu formuláře naleznete své jméno a po kliknutí na tlačítko „Moje přihlášky“ uvidíte přehled dosud podaných přihlášek ke studiu.

Nezakládejte, prosím, novou přihlášku pod jinou e-mailovou adresou, komplikujete tím identifikaci nejen systému, ale i pracovníkům Referátu přijímacího řízení. Nemůžete-li se ke svému již založenému účtu přihlášky znovu přihlásit, kontaktujte nás na e-mailu prijimacky@ff.cuni.cz, rádi vám pomůžeme proces přihlášení obnovit.

Podávat přihlášku z mobilního zařízení nedoporučujeme!


Texty uvedené na této stránce jsou pouze informačního charakteru. Závazné podmínky přijímacího řízení se mohou v průběhu roku měnit např. z důvodu pandemie. Přihlášení uchazeči jsou o změnách podmínek vždy informování e-mailem, veřejně dostupné aktuální podmínky jsou k dispozici na webové stránce Základní dokumenty o přijímacím řízení.