Prezentace akademických pracovníků (Volby do AS FF UK 2022-25)

Akademický senát FF UK

volební období
2022 – 2025 

senatff@ff.cuni.cz

 

Kandidátky a kandidáti kurie akademických pracovníků

  1. Mgr. Martin Bažil, Ph.D.
  2. Mgr. Jan Bičovský, Ph.D.
  3. doc. Mgr. Jan Chromý, Ph.D.
  4. PhDr. Irena Kozmanová, Ph.D.
  5. Mgr. Michal Křen, Ph.D.
  6. doc. Mgr. Libuše Heczková, Ph.D.
  7. PhDr. Vanda Obdržálková, Ph.D.
  8. Mgr. Dora Poláková, Ph.D.
  9. Mgr. Petra Johana Poncarová, Ph.D.
  10. Mgr. Eva Richter, Ph.D.
  11. doc. Mgr. Radek Skarnitzl, Ph.D.
  12. doc. PhDr. Pavel Sládek, Ph.D.
  13. Mgr. Ondřej Švec, Ph.D.
  14. Mgr. Lea Takács, Ph.D.
  15. PhDr. Stanislav Tumis, M.A., Ph.D.
  16. Mgr. Martina Vaníková, Ph.D.
  17. PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D.
  18. doc. Mgr. Lukáš Zádrapa, Ph.D.

Mgr. Martin Bažil, Ph.D.

Rok narození: 1973
E-Mail: Martin.Bazil@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav řeckých a latinských studií
Navrhovatel/ka: doc. Mgr. Lucie Pultrová, Ph.D.

Na FF UK jsem studoval germanistiku, latinu a řečtinu, od roku 2005 učím v Ústavu řeckých a latinských studií hlavně předměty spojené s latinskou literaturu, od roku 2016 jsem jeho ředitel (v září 2022 končí mé druhé funkční období). Zabývám se latinsky psanými literaturami, především poezií pozdní antiky, středověkým a barokním dramatem, dějinami básnického překladu. V Akademickém senátu bych rád uplatnil zkušenosti s fungováním jiných univerzit, které jsem získal při zahraničních pobytech – jako doktorand na pařížské Sorbonně (1999-2003), jako stipendista Humboldtovy nadace v Berlíně a Mnichově (2011-2013), jako vědecký spolupracovník v Institutu Heinricha Schliemanna v Rostocku (2015-2016).

Témata, která považuji za důležitá a která mi leží na srdci především: rozmanitost fakulty a její citlivé a přiměřené zohlednění v hodnotících procesech a v modelu financování; fakulta jako platný a kvalitní člen mezinárodního badatelského společenství; s tím související lepší rozdělení administrativní zátěže, aby se nestávala překážkou v naplňování zejména první a druhé role univerzity; fungování oborových knihoven.

Do senátu kandiduji poprvé, a to jako nezávislý.


Mgr. Jan Bičovský, Ph.D.

Rok narození: 1977
E-Mail: jan.bicovsky@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav srovnávací jazykovědy
Navrhovatel/ka: prof. PhDr. Petr Zemánek, CSc.

Na FF UK působím od roku 2007 na Ústavu srovnávací jazykovědy, zaměřuji se na indoevropskou srovnávací jazykovědu, vývoj jazyka a rekonstrukci. V rámci akademické samosprávy jsem zastával funkci proděkana pro přijímací řízení a vnější vztahy a opakovaně jsem byl členem AS FF UK.

Jakožto zástupce „malého oboru“ považuji za důležité, aby chystané a nutné změny, jako je zejména zavedení transparentního modelu financování, umožnily zachování a podporu kvality vědy a výuky bez ohledu na velikost pracoviště nebo počet studentů. Zároveň se dlouhodobě věnuji třetí roli fakulty a univerzity obecně, podpoře popularizace a studentské činnosti, a rád bych se podílel na rozvoji této oblasti v následujícím období, včetně potřebné debaty o ocenění těchto aktivit a jejich zohlednění v pracovní náplni, hodnoceních výkonu, či grantové a projektové podpoře.
Dále mi není lhostejná otázka ekonomické situace studentů a rád bych, aby se tomuto tématu v budoucnu věnovala náležitá pozornost.
Konečně vnější obraz fakulty, pošramocený nedávnými kauzami, vyžaduje aktivnější roli Komise pro vnější vztahy, v níž bych se rád angažoval.

Kandiduji za volné akademické uskupení „Sapere aude“.

Web uskupení s rámcovým programem: https://sites.google.com/view/ffuk-sapereaude/home


doc. Mgr. Jan Chromý, Ph.D.

Rok narození: 1983
E-Mail: jan.chromy@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav českého jazyka a teorie komunikace
Navrhovatel/ka: Mgr. Kateřina Šormová, Ph.D.

Jsem členem Ústavu českého jazyka a teorie komunikace, zabývám se psycholingvistikou, variační sociolingvistikou a šířeji empirickými a experimentálními metodami v popisu jazyka a jeho užívání. Vedu badatelský tým ERCEL zaměřený na psycholingvistický výzkum jazyků střední Evropy a s kolegy pořádám Summer School of Linguistics. V roce 2020 jsem získal stipendium Alexandera von Humboldta a aktuálně pobývám na Univerzitě Tübingen.
V akademické kurii akademického senátu působím od roku 2010, v letech 2010–2014 a 2016–2017 jsem byl jeho předsedou. Můj dlouhodobý názor je, že FF UK má být elitní instituce, která poskytuje kvalitní vzdělání v širokém spektru oborů, na níž mezi sebou intenzivně spolupracují badatelé z různých oblastí a kde se celkově dělá věda evropské úrovně.
Poslední volební období bylo specifické kvůli dlouhotrvající covidové situaci a mnoho různých problémů zůstávalo stranou pozornosti. Osobně věřím tomu, že se to nyní změní. Budu-li zvolen, chtěl bych mimo jiné otevřít otázku podpory rodičů a studentů s malými dětmi, protože sám dobře vím, jaké komplikace jinak úžasné životní období přináší. Myslím, že FF UK by se měla cíleně snažit svým zaměstnancům a studentům, kteří mají malé dítě, co nejvíce ulehčovat situaci. Kromě toho bych se v senátu chtěl podrobněji věnovat otázkám hospodaření fakulty a hodnocení vědy.
Kandiduji za volné uskupení „Sapere aude“.

PhDr. Irena Kozmanová, Ph.D.

Rok narození: 1983
E-Mail: irena.kozmanova@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav germánských studií
Navrhovatel/ka: Mgr. Martina Vokáčová

Volební období 2022–25 je nově dlouhé. Delší než smlouvy velké části z nás. Když se ptáme, jak bude vypadat fakulta v roce 2025, ptejme se nejen, jací lidé na ní zůstanou, ale i na to, jací do té doby zmizí. Považuji za největší problém českého akademického prostředí, že z něj často odcházejí ti nepraví – z ekonomických důvodů, kvůli špatně vyřešeným etickým problémům, odrazujícím mocenským hierarchiím a neustálým kompromisům na úkor kvality. Byla bych ráda, kdyby se FF podařilo vybudovat reputaci nejen teoretické instance radící společnosti, jak nastavovat spravedlivá prostředí, ale kdyby měla ambici jít příkladem i v praxi – jako férový zaměstnavatel. To nezajistí jen dobrý kariérní řád, ale pečlivé čtení každého předpisu ještě předtím, než dostane razítko, a domyšlení jeho důsledků pro reálné lidi. Nebo obráceně, zájem o reálné lidi a tvorba předpisů na jejich míru. Právě tuto metodologii bych v senátu ráda popularizovala.
Kromě praktické průpravy nabyté léty pokusů a omylů v akademických kulturách Česka, Německa a Belgie (aktuálně na nederlandistice ÚGS) mohu čerpat i z dlouholetého výzkumného zabývání se nizozemským parlamentarismem, které mě naučilo nebát se tlustých šanonů, považovat za samozřejmost splněné „domácí úkoly“ a rychle rozpoznávat situace, kdy si někdo snaží ušetřit práci nebo myšlenku a nahradit je nejjednodušším řešením nebo mansplainingem.
Za klíčové výzvy nadcházejícího senátního období považuji nezapomenout flexibilitu vyzkoušenou v době pandemie (posun od „tak to odjakživa je“ k „proč to tak je“), využít co nejkonstruktivněji změn spojených s nástupem nové děkanky a nové rektorky, posílit mechanismy na obranu akademické integrity a sociálního bezpečí, uhájit internacionální profil FF a na budovu fakulty se nikdy nebát vyvěsit správnou vlajku.

Mgr. Michal Křen, Ph.D.

Rok narození: 1972
E-Mail: michal.kren@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav Českého národního korpusu
Navrhovatel/ka: doc. Mgr. Václav Cvrček, Ph.D.

Na fakultě působím jako zástupce ředitele Ústavu Českého národního korpusu (ÚČNK) a věnuji se především korpusové lingvistice, variabilitě v jazyce, jazykovým změnám, otázkám stavby a složení jazykových korpusů či obecněji digital humanities. Jsem hlavním řešitelem projektu infrastruktury Český národní korpus a účastním se několika dalších projektů (COST, H2020, TAČR). V předchozích letech jsem byl ředitelem ÚČNK (2016-2022), v rámci svého angažmá ve fakultní samosprávě jsem působil jako předseda senátní Komise pro IT (2014-2016), po jejím sloučení s Knihovní komisí pak další čtyři roky (2016-2020) jako člen nově vzniklé Komise pro informační zdroje.

V Senátu bych se chtěl věnovat zejména následujícím otázkám, které považuji za klíčové: a) nastavení co nejspravedlivějšího modelu financování základních součástí, který by zohledňoval kvalitu vědecké práce, rozsah výuky i různorodost kateder; b) koncepční a administrativní podpora akademiků při podávání návrhů projektů, zejména mezinárodních; c) důraz na větší internacionalizaci fakulty (cizojazyčné studijní programy, doktorské studium, zjednodušení zaměstnávání zahraničních výzkumníků); d) další digitalizace fakultních agend, včetně dotažení plné digitalizace tam, kde zatím dochází k dublování s papírovou podobou.

Kandiduji za volné uskupení Sapere aude.


doc. Mgr. Libuše Heczková, Ph.D.

Rok narození: 1967
E-Mail: libuse.heczkova@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav české literatury a komparatistiky
Navrhovatel/ka: doc. PhDr. Jan Wiendl, Ph.D.

Po mnoha zkušenostech z života filozofické fakulty je mým cílem jako ředitelky jednoho z větších ústavů této fakulty zajistit kolegiální a svobodné prostředí pro rozvoj oboru, který jsme si zvolili jako svého druhu poslání. Vždy jsem se obávala byrokratizace a technizace naší práce, která nám dává zapomenout skutečné důvody, proč je třeba mít instituci jako filozofická fakulta a Univerzita Karlova. Univerzita a zvláště naše fakulta by měla být vynikající badatelské a vzdělávací pracoviště, v němž se propojují vědci, pedagogové, studenti ve společné snaze nacházet a podporovat takový vztah ke světu, jenž by nebyl násilný, znásilňující a schematický, nýbrž celistvý, kritický a také aspoň trochu laskavý a chápající.

PhDr. Vanda Obdržálková, Ph.D.

Rok narození: 1978
E-Mail: vanda.obdrzalkova@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav translatologie
Navrhovatel/ka: doc. PhDr. Tomáš Duběda, PhD.

Působím jako odborná asistentka v Ústavu translatologie, kde vyučuji zejména předměty zaměřené na kontrastivní lingvistiku, neliterární a odborný překlad, jsem členkou oborové rady doktorského studijního programu Translatologie.

V senátu bych chtěla zastupovat zejména pohled profesně a prakticky zaměřených oborů, zároveň však vnímám nutnost podporovat kvalitní a smysluplnou výzkumnou činnost odpovídající charakteru a zaměření jednotlivých kateder a ústavů.  Akademický senát by podle mého názoru měl podporovat kroky, které povedou a) k racionálnímu hospodaření a spravedlivému rozdělení prostředků mezi základní součásti, b) v návaznosti na to k férovému, transparentnímu a předvídatelnému platovému ohodnocení a zajištění důstojných a motivujících pracovních podmínek pro akademiky a akademičky všech věkových kategorií, c) ke zvyšování atraktivity fakulty pro studenty a uchazeče, pro něž by měla být otevřeným, vstřícným a bezpečným prostorem, kde mohou rozvíjet své schopnosti a získávat znalosti, ze kterých budou moci čerpat při svém dalším uplatnění.

Kandiduji za volné akademické uskupení „Sapere aude“.

https://sites.google.com/view/ffuk-sapereaude/home


Mgr. Dora Poláková, Ph.D.

Rok narození: 1978
E-Mail: dora.polakova@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav románských studií
Navrhovatel/ka: prof. PhDr. Petr Čermák, Ph.D.

Působím na Ústavu románských studií, kde vyučuji hispanoamerickou literaturu a jsem vedoucí oddělení hispanistiky. Jsem také členkou Zahraniční komise FFUK.

Akademický senát považuji za místo, kde by se věcně a kultivovaně měly hledat smysluplné kompromisy pro fakultu, která je tak různorodá a rozmanitá. Za důležitý považuji jak vědecký, tak pedagogický rozměr. Aby bylo možné naplňovat ten první, měla by být akademikům poskytována adekvátní podpora např. při podávání grantů a projektů (tak, aby se místo administrativní a byrokratické zátěže mohli soustředit na obsahovou stránku). Aby fungoval ten druhý, potřebujeme důstojné pracovní prostředí (prostory, technické vybavení, digitalizace) a rovněž účinnou propagaci navenek, a to včetně nových učitelských programů.

Kandiduji za volné akademické uskupení „Sapere aude“.

Web uskupení s rámcovým programem: https://sites.google.com/view/ffuk-sapereaude/home


Mgr. Petra Johana Poncarová, Ph.D.

Rok narození: 1988
E-Mail: petrajohana.poncarova@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav anglofonních literatur a kultur
Navrhovatel/ka: Mgr. Ondřej Tichý, Ph.D.

Od r. 2018 působím na Ústavu anglofonních literatur a kultur, kde se zabývám skotskou literaturou, zejména ve skotské gaelštině, a moderní britskou literaturou. Jsem zapojena do projektu KREAS a jako administrátorka spravuji mezinárodní projekt EJD MOVES (Horizon 2020). V současné době zastávám funkci místopředsedkyně pro Evropu v Mezinárodní asociaci pro studium skotských literatur (IASSL). V senátu bych se ráda věnovala zejména rozvoji vnějších vztahů a zahraniční spolupráce v oblasti výzkumu a vědy, včetně podpory nových projektů a publikační činnosti v zahraničních časopisech a nakladatelstvích, což jsou témata, která jsou mi osobně nejbližší a mohu v nich vycházet z vlastní praxe (popularizace vědy a reprezentace fakulty, organizace mezinárodních projektů a konferencí, působení v mezinárodních vědeckých asociacích). Je mi blízká také ekologická problematika a domnívám se, že ani v situaci, kdy fakulta čelí velkým nejistotám ohledně financování, by se tato zásadní oblast neměla opomíjet – věřím, že i s minimálními náklady lze podnikat účinné kroky přispívající jak ke zvýšení udržitelnosti, tak k příjemnějším podmínkám pro práci i studium. Z vlastní zkušenosti vím, jaké výzvy přináší rozhodnutí věnovat se oboru, který je na půdě FF UK i na úrovni celé republiky zcela nový, a ráda bych přispěla k vytváření takového akademického prostředí, kde k podobným inovacím dochází častěji a snáze, v zájmu vědeckého pokroku i zvyšování prestiže a konkurenceschopnosti fakulty.

Kandiduji za volné akademické uskupení „Sapere aude“.

Osobní profil a bibliografie: https://ualk.ff.cuni.cz/staff/academic-staff/poncarova/


Mgr. Eva Richter, Ph.D.

Rok narození: 1987
E-Mail: eva.richter@ff.cuni.cz
Základní součást: Katedra sociologie
Navrhovatel/ka: Mgr. Zuzana Podaná, Ph.D.

Jako socioložka působím na Katedře sociologie, kde vyučuji kurzy základů sociologie pro oborové i neborové studenty a kurzy z oblastí teorie rizika a environmentální sociologie, tedy oblastí, jimž se věnuji i výzkumně. Realizuji každoroční průzkum mezi absolventy fakulty. Několik let jsem také působila jako tajemnice katedry. I na základě této zkušenosti se chci ve svém dalším působení v AS zaměřit především na dvě oblasti.

Za nejpalčivější považuji komunikaci fakulty, a to zejména tu interní směrem k akademickým i neakademickým pracovníkům a studentům. Do této oblasti řadím i nastavení administrativních procesů, které jsou dosud často neefektivní. A i když jsem si plně vědoma toho, jak obtížné je zavádět inovace procesů v organizaci tak složité svou strukturou i povahou, vidím zde nezanedbatelný prostor pro snížení administrativní zátěže pracovníků kateder a potažmo i fakultních oddělení. Do této oblasti řadím i komunikaci na odborné úrovni – spolupráce a networking napříč fakultou, které jsou nyní pro složitou oborovou strukturu fakulty pro jednotlivce poměrně náročné.

Druhá oblast se týká mentálního zdraví a duševní pohody pracovníků a studentů fakulty. Akademické prostředí klade vysoké nároky, a to zejména na mladé začínající vědce a vědkyně, kteří musí často skloubit rozjezd své akademické dráhy s péčí o rodinu a malé děti. V ekonomických podmínkách současných humanitních a sociálních věd v ČR (a na FF UK zejména), je tato zátěž o to náročnější. To nejcennější, co fakulta má, je intelekt a mysl jejích členů a studentů. Nemůže si dovolit o tento cenný potenciál přicházet kvůli nevyhovujícím podmínkám a chybějící podpoře.

Kandiduji za volné uskupení „Sapere aude“.


doc. Mgr. Radek Skarnitzl, Ph.D.

Rok narození: 1977
E-Mail: radek.skarnitzl@ff.cuni.cz
Základní součást: Fonetický ústav
Navrhovatel/ka: doc. PhDr. Jan Volín, Ph.D.

Od roku 2002 pracuji ve Fonetickém ústavu, od roku 2012 jako jeho ředitel. Odborně se věnuji různým aspektům řečové komunikace. V oblasti základního výzkumu češtiny se s kolegy zabýváme klíčovou rolí prozodické fráze a její zvukovou podobou v různých žánrech. V oblasti aplikovatelného výzkumu se zaměřuji na to, jak různé řečové jevy působí na posluchače, a snažíme se hledat efektivnější možnosti identifikace mluvčího pro forenzní účely. S doktorandy se v projektu START věnujeme falšování hlasové identity: maskování hlasu, profesionálním imitátorům a podobně.

V akademickém senátu bych rád navázal na své dosavadní působení na různých úrovních fakultní samosprávy. Členem Akademického senátu FF UK jsem byl v letech 2010 – 2012, v letech 2014 – 2016 a od září 2017 do současnosti; krátce jsem působil i jako jeho předseda. V letech 2012 – 2014 jsem zastával funkci proděkana pro přijímací řízení a další vzdělávání FF UK. V letech 2018 – 2022 jsem působil jako fakultní koordinátor pro hodnocení vědy, připravoval jsem pilotní hodnocení akademických pracovníků a podílel se na implementaci ocenění HR Award na fakultní úrovni. Oblasti vědy a hodnocení v nejširších souvislostech bych se v Akademickém senátu rád věnoval i v následujícím období; za klíčovou považuji i oblast studentské vědy, a to nejen u doktorandů, ale i u studentů pregraduálního studia.


doc. PhDr. Pavel Sládek, Ph.D.

Rok narození: 1976
E-Mail: pavel.sladek@ff.cuni.cz
Základní součást: Katedra Blízkého východu
Navrhovatel/ka: doc. PhDr. Daniel Boušek, Ph.D.

Od roku 2007 jsem členem Katedry Blízkovýchodních studií, kde vyučuji na programu hebraistika a židovská studia. Zabývám se zejména židovskou knižní kulturou a myšlením raného novověku. Absolvoval jsem fellowshipy na University of Pennsylvania ve Filadelfii a na Harvard University v Cambridge, MA. V letech 2016–2018 jsem působil jako proděkan pro infrastrukturu. Jsem členem Hospodářské komise a od jara 2021 i Akademického senátu FF UK.

V Senátu bych se chtěl věnovat zejména problematice udržitelnosti financování ve vztahu s úkoly, které fakultu čekají: rekonstrukce objektu Opletalova, implementace programu Cooperationes, hodnocení vědy. Tyto a další úkoly představují pro naši fakultu nutnost projít mezi Skyllou a Charybdou rozpočtové odpovědnosti a současně potřeby zajistit prostředí, které bude motivační zejména pro doktorandy a akademiky v rané fázi kariéry včetně akademiků-rodičů. Ti všichni představují budoucnost naší fakulty. Zajištění stabilního prostředí, oceňujícího kvalitu akademické práce na rovině výuky i publikací, považuji za základ úspěšné buducnosti našich oborů.

Kandiduji za volné akademické uskupení „Sapere aude“ (https://sites.google.com/view/ffuk-sapereaude/home).


Mgr. Ondřej Švec, Ph.D.

Rok narození: 1975
E-Mail: ondrej.svec@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav filosofie a religionistiky
Navrhovatel/ka: prof. Karel Thein, Ph.D.

Od r. 2012 jsem odborným asistentem na Ústavu filosofie a religionistiky, kde přednáším a publikuji o fenomenologii, pragmatismu, filosofii vědy a současné francouzské filosofii. Doktorát jsem získal na FF UK a École Normale Supérieure v Lyonu za svou práci o Fenomenologii afektivity. Od roku 2016 jsem členem Akademického senátu FF UK a Komise pro vědu.

V Senátu se hodlám angažovat zejména v následujících debatách, které považuji za klíčové pro další směřování naší Fakulty a které se týkají: a) vyváženého modelu financování respektujícího různorodost oborů, typů výuky a vědeckého zaměření; b) podpory takových předpisů a hodnotících kritérií, které ve výuce a zejména v bádání upřednostňují kvalitu před kvantitou; c) stabilního zajištění nově akreditovaných učitelských programů; d) snížení nadměrné administrativní zátěže akademiků tak, aby mohli většinu své práce věnovat přípravě kvalitních a pro studenty přitažlivých kurzů a mezinárodně relevantních vědeckých publikací.

Kandiduji za volné akademické uskupení Sapere aude.


Mgr. Lea Takács, Ph.D.

Rok narození: 1975
E-Mail: Lea.Takacs@ff.cuni.cz
Základní součást: Katedra psychologie
Navrhovatel/ka: Mgr. Ondřej Švec, Ph.D.

Od roku 2014 jsem odbornou asistentkou na Katedře psychologie, od roku 2021 jsem vedoucí této katedry. Výzkumně se zabývám biologicky orientovanou vývojovou psychologií a psychickým zdravím v perinatálním období, jsem členkou výzkumného týmu v rámci projektu KREAS a podílím se na mezinárodních grantech a projektech (např. Environmental influences on Child Health Outcomes, ECHO, NICHD Fetal Growth Studies v USA). V letech 2014-2018 jsem byla členkou etické komise FF UK a v letech 2017-2019 jsem zastupovala FF UK v Akademickém senátu UK.

V AS FF UK bych se ráda zaměřila na otázky vědy a výzkumu, a to jak na hodnocení a internacionalizaci vědy (včetně možnosti zapojení studentů a doktorandů do mezinárodních projektů a grantů), tak i na podporu vědy a výzkumu. Na jedné straně je FF UK institucí, která cílí na excelenci ve vědě, na druhé straně stojí akademikům v cestě překážky, mezi něž patří podfinancovanost fakulty, ale i značná administrativní zátěž, která ukrajuje z času pro vědeckou i pedagogickou činnost. Neúměrná administrativní zátěž pak dopadá i na vedoucí základních součástí, kteří jsou namísto koncepční a akademické práce vytíženi provozní agendou. Dalšími oblastmi, jimž bych se v Senátu ráda věnovala, jsou podpora akademiků s malými dětmi a popularizace vědy (třetí role univerzity).

Kandiduji za volné uskupení „Sapere aude“.

https://sites.google.com/view/ffuk-sapereaude/home


PhDr. Stanislav Tumis, M.A., Ph.D.

Rok narození: 1971
E-Mail: stanislav.tumis@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav východoevropských studií
Navrhovatel/ka: PhDr. Marek Příhoda, Ph.D.

V letech 1998–2005 jsem vystudoval na FF UK obor historie. Od roku 2007 působím na FF UK v Praze jako odborný asistent, nejprve na Ústavu světových dějin a později na Ústavu východoevropských studií, od ledna 2018 dosud působím jako ředitel Ústavu východoevropských studií FF UK. Mám zkušenosti s prací v Akademickém senátu (ve studentské kurii), působil jsem též v Legislativní komisi FF UK a v současnosti ve Stipendijní komisi FF UK. Účastnil se řešení projektů GAČR a byl jsem vedoucím podprogramu Profilace – asimilace – koexistence – integrace – reflexe v rámci Prvouk „Historie v interdisciplinární perspektivě“ (P12).

V Akademickém senátu bych se rád věnoval zejména problematice udržitelnosti středně velkých ústavů a tzv. malých oborů a podílel se na diskusi o racionalizaci výuky těchto oborů na Filozofické fakultě. V této souvislosti mě zajímá taktéž implementace připravovaného kariérního řádu a hodnocení pracovníků FF UK, kde se zaměřím na podporu diskuse o principech vyváženého hodnocení vědeckých (excelentních), výukových a administrativních aktivit jednotlivých pracovníků a pracovišť, jejichž cílem by měl být takový model, který podpoří celkový rozvoj Filozofické fakulty a jednotlivých pracovišť ve všech třech těchto klíčových oblastech. Zároveň bych se chtěl taktéž věnovat i otázkám Třetí role univerzity, kterou považuji pro Filozofickou fakultu za zásadní.

Kandiduji za volné uskupení „Sapere aude“.

https://sites.google.com/view/ffuk-sapereaude/home 


Mgr. Bc. Martina Vaníková, Ph.D.

Rok narození: 1983
E-Mail: martina.vanikova@ff.cuni.cz
Základní součást: Ústav řeckých a latinských studií
Navrhovatel/ka: Mgr. Jan Bičovský, Ph. D.

Jsem odborná asistentka na Ústavu řeckých a latinských studií, členka a administrátorka UNCE a účastním se projektu OPVVV Pregraduál zaměřeného na inovaci oborových didaktik. Specializuji se na latinskou lingvistiku a didaktiku.

Zásadní téma, v němž se chci angažovat, je podpora a motivace akademiků a studentů s malými dětmi. Sama jsem psala disertační práci nejprve s jedním, posléze se dvěma dětmi a vím, jak náročná situace to je a jak malá je podpora ze strany fakulty. Za palčivý problém považuji také neúnosnou administrativní zátěž, která se kontinuálně zvyšuje a bere akademikům mnoho času, který by chtěli věnovat zkvalitňování výuky a psaní vědeckých publikací. V otázce financování fakulty považuji za klíčový respekt k velmi různorodým potřebám jednotlivých kateder.

Kandiduji za volné akademické uskupení Sapere aude.


PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D.

Rok narození: 1978
E-Mail: jiri.vinopal@ff.cuni.cz
Základní součást: Katedra sociologie
Navrhovatel/ka: Mgr. Zuzana Podaná, Ph.D.

Filozofickou fakultu jsem si vybral v polovině devadesátých let a od té doby se na ní pohybuji jako student a následně zaměstnanec. Mezi roky 2000 a 2012 jsem odborné i organizační zkušenosti získával v Sociologickém ústavu AV ČR, zejména jako vedoucí jednoho z oddělení nebo člen rady instituce. Na fakultě se intenzivněji angažuji od roku 2013 v roli vedoucího Katedry sociologie, garanta studijního programu, předsedy hospodářské komise, člena legislativní komise a komise pro vnější vztahy, i v různých pracovních skupinách. A samozřejmě jako vyučující.

Naši fakultu čeká řada úkolů, které se dotknou celé akademické obce. Kandidaturou jí nabízím své zkušenosti a, jak věřím, schopnost pohledu zevnitř i zvenčí při jejich řešení. Z praxe vím, že jediný efektivní způsob jak dosáhnout pozitivních změn, a jak ty negativní co nejlépe překonat, je neustálá snaha o spolupráci. Ta nevyhnutelně je v mnoha konkrétních konstelacích namáhavá a bolestivá, a rozhodně nemusí pokaždé vést k naprosté spokojenosti všech zainteresovaných. Jsem nicméně přesvědčen, že rezignace na snahu o spolupráci, nebo dokonce záměrná nespolupráce, způsobuje instituci jako celku újmu daleko větší.

Vědomě nyní nevypichuji žádnou konkrétní agendu nebo způsob řešení, které mohu mít jako senátor za cíl prosadit. Bez ohledu na mé představy je před naší fakultou už léta známých úkolů i možností řešení spousta. A na většině z nich přitom budeme muset pracovat společně. Co tedy slíbit mohu, je způsob práce, který je mi vlastní. Totiž upřímně se snažit porozumět různým pohledům na věc, nestranně se rozhodovat, a zejména při všech úkolech rozvíjet princip spolupráce, který povede k prospěchu Filozofické fakulty jako instituce. Instituce významné, důstojné a vážené, pro kterou má smysl se snažit, i když to občas bolí.


doc. Mgr. Lukáš Zádrapa, Ph.D.

Rok narození: 1980
E-Mail: lukas.zadrapa@ff.cuni.cz
Základní součást: Katedra sinologie
Navrhovatel/ka: prof. PhDr. Olga Lomová, CSc.

Od r. 2004 se podílím na zajišťování sinologických oborů, nejprve pod Ústavem Dálného východu, jehož ředitelem jsem byl v letech 2011–2014, později na Katedře sinologie, již vedu od r. 2020. Zaměřuji se na jazykovědu čínštiny a čínského písma, příležitostně se zabývám intelektuálními dějinami Číny. Věnuji se i překladu a popularizaci, ba se nevyhýbám ani komentářům na aktuální témata. Během svého působení na fakultě jsem zastával a zastávám rozmanité administrativní funkce, od členství v senátních komisích či v AS FF samotném po zasedání v oborové či vědecké radě nebo radě programu Cooperatio.

Své zkušenosti bych v akademickém senátu rád využil k hájení takového pojetí úlohy akademiků, v němž se na jedné straně klade důraz na kvalitu vědecké a pedagogické práce, na druhé straně je však dostatečně doceněna její společenská úloha a její společenský smysl. Za důležitou proto považuji, obzvlášť coby sinolog, otázku akademické integrity a třetí role univerzity. Budu se rovněž zasazovat o zachování co největší oborové pestrosti, jakkoli plně podporuji snahy o sjednocení základních standardů a vytvoření funkčního, průhledného a zároveň spravedlivého systému rozdělování peněžních prostředků na fakultě.

Kandiduji za volné akademické uskupení „Sapere aude“.

Web uskupení s rámcovým programem: https://sites.google.com/view/ffuk-sapereaude/home