Akademický senát FF UK

volební období
2022 – 2025

senatff@ff.cuni.cz

Prohlášení AS FF UK z 31. května 2024 k iniciativě Hodina pravdy – Kolaps systému

AS FF UK podporuje nadcházející protestní akci „Kolaps systému?!“, která proběhne 3. 6. 2024 od 16:00 na nám. J. Palacha s cílem upozornit na chronické podfinancování vysokého školství v České republice. Nedostatečné institucionální financování vzdělávací činnosti vysokých škol vede k nutnosti věnovat neúměrné množství času a sil vyhledávání a administraci alternativních projektových zdrojů na úkor vlastní výuky a bádání. To vše vytváří trvale nejisté a nedůstojné podmínky práce na vysokých školách a ohrožuje stabilitu celého vysokoškolského systému. AS FF UK proto vyzývá všechny zaměstnance a zaměstnankyně FF UK, aby se zapojili do protestní akce „Kolaps systému?!“ a podpořili svou účastí požadavek na zvýšení institucionální financování, které by vedlo k větší stabilitě a předvídatelnosti vysokoškolského vzdělávání v ČR.

Usnesení AS FF UK z 14. března 2024

Usnesení adresované vedení Univerzity Karlovy

AS FF UK konstatuje, že sjednocení mzdových tarifů je žádoucím krokem pro sladění mzdové politiky Univerzity Karlovy se Zákoníkem práce, podle jehož § 110 „za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda.“

AS FF UK vyzývá vedení Univerzity Karlovy, aby využilo celou částku zhruba 150 milionů Kč, přidělenou Ministerstvem školství Univerzitě Karlově nad rámec běžného rozpočtu, v souladu s jejím účelem, tj. výhradně na posílení mzdové koheze. V opačném případě totiž zvýšení tarifní mzdy ohrozí finanční stabilitu právě těch fakult, kvůli jejichž zaměstnancům MŠMT dané prostředky ze státních rezerv uvolnilo.

Usnesení adresované reprezentacím vysokých škol

AS FF UK konstatuje, že rok po uplynutí prvních masových protestů za důstojné platy na českých vysokých školách nedošlo k téměř žádnému pokroku. V důsledku inflace se naopak situace pro velkou část zaměstnanců ještě zhoršila.

AS FF UK je také hluboce znepokojen přetrvávající nerovností ve mzdách na stejné pozici u téhož zaměstnavatele, kterou bude nutné odstranit jak zvýšením celkového příspěvku na VŠ vzdělávání, tak jeho spravedlivějším rozdělováním mezi fakultami.

Prohlášení AS FF UK k tragickým událostem 21. 12. 2023

AS FF UK vzpomíná v hluboké úctě na oběti včerejšího útoku a vyjadřuje upřímnou soustrast všem jejich blízkým. Myslíme také na přeživší svědky a svědkyně včerejší tragédie a jsme připraveni jim poskytnout jakoukoli potřebnou pomoc, včetně zprostředkování psychologické podpory a poradenství.

Usnesení AS FF UK z 9. února 2023

AS FF UK konstatuje, že mzdová situace zaměstnanců FF UK je z důvodu jejího dlouhodobého podfinancování dále neúnosná. AS FF UK apeluje na vedení Univerzity Karlovy, aby neprodleně zahájilo kroky k nápravě nepřijatelné mezifakultní nerovnosti, kdy akademici na stejných pozicích dostávají za stejně kvalitní vědu a výuku výrazně odlišnou mzdu. AS FF UK podporuje vedení FF UK v jeho krocích vedoucích k nápravě současné kritické situace, a to jak při jednání s rektorátem o principech rozdělování prostředků na provoz jednotlivých fakult UK, tak při jednáních s MŠMT prostřednictvím Asociace děkanů Filosofických fakult. AS FF UK zároveň vyzývá členy akademické obce FF UK, aby se připojili k chystaným protestům a připravili se na stávkovou pohotovost.