Začátkem června jsme se vydali poznávat knihovny v irském Dublinu (irsky Baile Átha Cliath), a to díky podpoře programu Erasmus+ Staff Mobility. Hlavním cílem cesty byla hostitelská instituce University College Dublin Library, ale během cesty jsme navštívili i další významné irské knihovny. Které to byly a čím byly zajímavé, si můžete přečíst v následujícím příspěvku, který bude vycházet postupně, rozdělený do tří samostatných kapitol.
Kapitola první
National Library of Ireland sídlí hned vedle budovy irského parlamentu a v identické budově hned naproti ní se nachází také National Museum of Ireland. Irská Národní knihovna je co do velikosti až druhou největší irskou knihovnou, počtem dokumentů ji předčí starší Trinity College Library, nicméně působivou kruhovou studovnou s kupolovitým stropem zbarveným do zelena se jí přinejmenším vyrovná. Národní knihovna dostává povinný výtisk všech dokumentů vydaných v Irsku a snaží se shromažďovat i zahraniční literaturu o Irsku a knihy irských autorů vydané v zahraničí. Knihovna vlastní velké množství archivních a historických dokumentů, které se snaží prezentovat formou výstav. Po nedávné dílčí rekonstrukci totiž disponuje profesionálními výstavními prostory, jejichž provoz zahájila výstava o Jamesu Joyceovi, a v současnosti zde probíhá výstava věnovaná básníku W. B. Yeatsovi.
Vůbec největší irskou knihovnou je Trinity College Library, knihovna nejstarší irské univerzity založené roku 1592 královnou Alžbětou. A až do osamostatnění Irska začátkem 20. století byla Trinity College univerzitou výlučně protestantskou v jinak převážně katolickém Irsku. Dodnes je proto v Irsku vnímána poněkud rozporuplně, k čemuž přispívá i zeď, která obklopuje a chrání univerzitní kampus rozkládající se v samém centru Dublinu. Vůbec největší turistickou atrakcí Dublinu je bezesporu historická Trinity College Old Library z 18. století, která dnes funguje především jako muzeum, které láká návštěvníky na rukopisnou Book of Kells a úchvatnou studovnu zvanou prostě jen Long Room. Trinity College má ale samozřejmě i moderní knihovny, z nichž největší tvoří propojený komplex tří knihoven budovaných postupně od 60. let: Berkeley, Lecky a Ussher Library. Svou brutalistickou betonovou konstrukcí působí zejména Berkeley Library velkolepě, celý komplex poskytuje studentům hodně prostoru ke studiu, skupinové práci i odpočinku, a nechybí ani velký volný výběr. Knihovna je v Irsku unikátní také tím, že dostává povinný výtisk publikací vydávaných nejen v Irsku, ale také v celé Velké Británii, což obnáší přibližně 2 000 nových dokumentů týdně!
Autoři: Jan Kamenický, vedoucí Knihovny Jana Palacha & Klára Rösslerová, ředitelka Knihovny FF UK
Fotogalerie: