Debata: Jak na česká devadesátá léta?

Filozofická fakulta UK zve na debatu, která se uskuteční 22. srpna 2024 od 19:00 v Centru současného umění DOX. Debata je součástí Letní školy badatelské výuky II a je otevřena veřejnosti. Vstupné je 150 Kč, pro účastníky letní školy je debata zdarma.

Česká devadesátá léta se stala symbolickým svorníkem kulturních, generačních a ideových střetů. Spor o povahu změny v roce 1989 se úzce dotýká české identity a nutně by měl obsahovat nejen představu o tom, co končilo, ale též o tom, co následovalo. Snad ještě závažnější však je, že v záplavě nostalgie a vzpomínkového byznysu se jen těžko určují a zkoumají závažná a společensky relevantní témata.

Jak se vyznat v tlačenici kolem devadesátých let v Česku poradí trojice diskutujících, kteří se tématem profesně zabývají – historička a novinářka Veronika Pehe, novinář a historik David Klimeš a tvůrce vzdělávacích pomůcek obsahujících devadesátá léta a učitel Jaroslav Najbert.

Témata:

• Jaké palčivé otázky jsou s českými devadesátými léty spojené?
  • Kde končí byznys s nostalgií a začíná kritická práce s pamětí?
  • Které výzkumy se doposud nejlépe vyrovnaly s výzvami, které toto období přináší?
  • S jakými pozůstatky paměti 90. let se mohou současní obyvatelé setkávat ve své každodennosti?
  • Jaká jsou klíčová média paměti ve vztahu k 90. letům? Liší se nějak od médií paměti reflektujících komunismus a válku?
  • Jak na poznání devadesátých let působí popkultura, nostalgické vzpomínání či pamětnický přístup? Jak s těmito vlivy pracovat ve škole?
  • Co na devadesátých letech v ČR zajímá dnešní žáky?
  • Jaký vliv má politická polarizace na interpretaci a učení o devadesátých letech?

Podrobnosti události

Začátek události