Prof. Václav Horčička obdržel John Armstrong Prize za nejlepší odborný článek v oblasti námořních hospodářských dějin v roce 2022

Historik z Ústavu světových dějin FF UK převzal ocenění od British Commission for Maritime History za svůj článek „Austro-Hungarian Merchant Ships in the United States during the First World War“, který se zabývá osudy rakousko-uherskoamerických vztahů obchodních lodí, jež na začátku první světové války uvízly v přístavech ve Spojených státech amerických.

Článek vedle osudu rakousko-uherských lodí a jejich posádek v amerických přístavech analyzuje také širší kontext vztahů mezi Rakousko-Uherskem a Spojenými státy. Dokládá hypotézu, že i když těchto lodí ve skutečnosti nebyl příliš vysoký počet, představovaly významnou část rakousko-uherské flotily zaoceánských lodí pro osobní přepravu. Článek se věnuje také tomu, jak k této problematice přistupovaly vlády obou zemí a jak reagovali samotní majitelé, jež se báli o budoucnost svých plavidel.

Ocenění je pro mě velká pocta. Překvapilo mě už jen proto, že nejsem na prvním místě historikem námořních dějin a oceněný článek byl vedlejším výsledkem širšího výzkumu rakousko-uherských vztahů v období první světové války,“ popisuje prof. Václav Horčička, který se věnuje především dějinám mezinárodních vztahů a dějinám elit ve dvacátém století. „Cena nepatří jen mně, ale též univerzitě a fakultě, které mi poskytly zázemí pro mou práci. Chtěl bych také poděkovat svým kolegyním a kolegům za podporu a inspirativní prostředí. Jsem přesvědčen, že ocenění mimo jiné napomůže rozvoji oboru historie na FF UK,“ uzavírá.