Galerie Rudolfinum nabízí studujícím FF UK možnost účastnit se výtvarného workshopu Naděje, který se uskuteční 22. února

Společná výroba lampionů naděje bude probíhat ve Dvoraně Rudolfina od 15:30 do 17:30. V případě zájmu se co nejdříve ozvěte organizátorce Natálii Rajnišové (rajnisova@rudolfinum.org) z Galerie Rudolfinum.

Účastníci si na lampion zkusí různými způsoby znázornit mytologické symboly a motivy spojené s nadějí. Vznikne svítilna, která bude moci každý večer přinést trochu světla, když bude zrovna potřeba.

Pracovní list k výrobě lampionů

Budeme potřebovat:

• roli černého či tmavě modrého tvrdšího papíru velikosti A2
  • tužku
  • pastelky
  • průhledné barevné papíry (například voskové)
  • kartonovou desku
  • nůžky
  • lepidlo
  • lepicí pásku
  • pevný drátek
  • provázek
  • děrovačku
  • sešívačku

Doba trvání: cca 2 hodiny

Postup:

První část

1. Černý či tmavomodrý papír rozstřihneme na dvě poloviny podél delší hrany papíru.
  2. Inspirujeme se připravenými nebo vlastními motivy naděje a tužkou si je předkreslíme na tmavý papír. Nechme svou fantazii volně proudit.

Tipy:

Nekreslete do spodního, horního ani bočního okraje papíru.

Ty budeme ještě potřebovat k vytvoření konstrukce lampionu.

1. Pastelkami celý výjev vybarvíme podle libosti.
  2. Do pozadí našeho obrázku vystřihneme díry jakéhokoli tvaru. Můžou představovat planety, hvězdy či jine zářící útvary na vesmírné obloze.
  3. Ze zadní strany papíru nalepíme různě barevné průhledné útržky papírů tak, aby zakrývaly jednotlivé díry.

Druhá část

1. Následně srolujeme papír, aby se boční hrany mírně překrývaly, a sešijeme je k sobě.
  2. Postavíme roli na kartonovou desku a obkreslíme její dno tužkou. Tento kruh, který bude
    později tvořit dno lampionu, vystřihneme.
  3. Ze zbylé poloviny tmavého papíru odstřihneme takovou část, aby se do ní vešlo kartonové kolečko a papír pod ním na všech stranách vyčuhoval alespoň o dva centimetry. Kartonové kolečko lepidlem přilepíme na papír.
  4. Čouhající papír postupně úplně ohneme podél hrany kartonového kolečka směrem vzhůru.
  5. Kartonové kolečko s okraji papíru vložíme zevnitř do sešité role až na dno a lepenkou okraje papíru zevnitř ke stěnám role přilepíme.
  6. Vezmeme si drátek a utvoříme z něj kolo, které se akorát vejde do papírové role tak, aby kopírovalo její hrany. Vložíme drát asi centimetr až dva dovnitř pod horní okraj role a uděláme si značku, kde bude později přilepen.
  7. Děrovačkou pod značkami polohy drátu na čtyřech místech stejně daleko od sebe uděláme dírky.
  8. Přilepíme drát ve výši značek zevnitř ke stěnám role. Dírky by drátem neměly byt zakryty, měly by se nacházet pod ním.
  9. Provlečte dírkami provázky o asi třiceti až čtyřiceti centimetrech a nahoře je všechny svažte k sobě.

A lampion je na světě! Dovnitř můžete vložit čajovou svíčku a večer pozorovat nezhasínající světlo naděje.

Pracovní list k workshopu vznikl ve spolupráci Galerie Rudolfinum se studenty religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Foto: Markéta Černá