Rainer Christoph Schwinges: „Doctores so in den Püchern lesen“

Historický ústav Akademie věd ČR a Katedra pomocných věd historických FF UK zvou na přednášku prof. Rainera Christopha Schwingese (Universität Bern), která se uskuteční ve středu 25. října 2023 od 17:30 v hlavní budově FF UK (nám.Jana Palacha 1/2, Praha 1, místnost č. 201, 2. patro). Přednáška bude proslovena v němčině.

Abstrakt

Na příkladu životních cest tří vzdělaných absolventů univerzit v Heidelbergu, Kolíně nad Rýnem a Freiburgu bude v této přednášce vysvětlena databáze RAG (Repertorium Academicum Germanicum) v některých funkcích a kartografických vizualizacích. V základní ose historického univerzitního vývoje budou prezentovány nové možnosti výzkumu a jeho výsledky, které lze získat na základě principů „incoming and outgoing“. „Incoming“ znamená srovnávací vhled do spádových či mobilitních oblastí univerzit
a fakult, ze kterých získávaly své studenty; „outgoing“ znamená vhled do oblastí působení absolventů, v nichž nalezli své profesní uplatnění po ukončení studia. Zatímco klasické univerzitní dějiny se v podstatě soustředily na samotné univerzity, RAG zkoumá také společenský vliv absolventů po ukončení univerzity, např. jako učených městských úředníků nebo městských lékařů, a jejich specifické sféry působení.

Podrobnosti události

Začátek události
25. 10. 2023 17:30
hlavní budova FF UK (nám.Jana Palacha 1/2, Praha 1, místnost č. 201, 2. patro)