Výstavu o deportovaných Židech z Dánska uvedli v rámci vzpomínkové akce 3. října 2023 v terezínských Magdeburských kasárnách. Nyní je umístěna v Památníku Lidice, kde ji lze zhlédnout do poloviny listopadu.
Příběh židovské menšiny v Dánsku je v kontextu holokaustu ojedinělý. Před 80 lety, v říjnu 1943 přijeli do Terezína Židé deportovaní z Dánska. Většina dánských Židů válku přežila tím, že utekla do sousedního Švédska, ale také díky odporu dánské společnosti k antisemitismu. Na pět set Židů přesto nacisté poslali do terezínského ghetta. Do osudu tamní židovské menšiny je zároveň vpleten příběh 80 dětí z Československa, které v Dánsku našly útočiště před nacistickou zvůlí.
Výstavu připravila dr. Vendula Vlková Hingarová ve spolupráci s doc. Helenou Březinovou z Oddělení skandinavistiky Ústavu germánských studií FF UK v rámci projektu Česko-severská memorabilia: demokracie a aktivní občanství ve vysokoškolské výuce řešeného v letech 2022–2024 na FF UK. Na ceremoniálu přednesli své překlady svědectví dánských Židů z Terezína studentky a studenti z FF UK Antonín Bílek, Anna Fenclová, Veronika Fimbingerová, Alena Fröhlichová, Klára Galuščáková, Veronika Johánková, Jan Mrva, Lisa-Anna Žáková.
Vzpomínkovou akci podpořilo velvyslanectví Dánského království. Dánský velvyslanec Søren Kelstrup na akci přednesl přednášku na téma holokaust v Dánsku. Slavnostního uvedení výstavy se zúčastnila rovněž velvyslankyně Státu Izrael Anna Azari, dále velvyslanec Finské republiky Pasi Tuominen, velvyslanec Norského království Victor Conrad Rønneberg a velvyslanec Švédského království Fredrik Jörgensen. Velvyslanci za doprovodu studentů a ostatních účastníků akce položili květiny u pamětní desky upomínající na dánské židovské občany v Terezíně.
Výstavu si můžete v odkazech prohlédnout v dánské a anglické verzi.
Projekt byl financován Fondy EHP (projekt č. EHP-CZ-ICP-4-009).
Foto: Vojtěch Vlk, Terezínské ghetto – Památník Terezín, 3. října 2023.