V současné době dochází na FF UK k několika změnám v rámci struktury jejích základních součástí. Cílem této postupné reorganizace je zjednodušovat strukturu základních součástí fakulty, zvyšovat efektivitu jejich řízení a vytvářet nové příležitosti pro rozvoj a spolupráci dotčených oborů a vědních oblastí ve výuce i vědecké a projektové činnosti.
Tyto změny jsou součástí širší koncepce vedení fakulty tak, jak byla představena v programu kolegia děkanky a naposledy rovněž v Plánu realizace Strategického záměru FF UK na rok 2023 schváleného AS FF UK. K organizačním změnám na základních součástech se během podzimu otevře další diskuse nejen na standardních fórech (AS FF UK, setkání s vedoucími základních součástí), ale i na speciálních setkáních k problematice malých oborů a při setkáních vedení FF UK s jednotlivými základními součástmi.
Sloučení Ústavu teoretické a komputační lingvistiky (ÚTKL) s Ústavem Českého národního korpusu (ÚČNK) do Ústavu Českého národního korpusu
Tyto dva ústavy FF UK dlouhodobě spojuje společný cíl v podobě budování a rozvoje jazykových korpusů češtiny a dalších jazyků a vývoje nástrojů pro zpracování velkých jazykových dat. Tato spolupráce mimo jiné probíhá na bázi rozvoje velké výzkumné infrastruktury Český národní korpus, aktuálně podporované na základě „Smlouvy o poskytnutí účelové podpory na řešení projektu velké výzkumné infrastruktury s názvem Český národní korpus” uzavřené mezi MŠMT a Univerzitou Karlovou z března 2023, podporované v období 2023–2026. Sloučení těchto ústavů bylo motivováno výrazným snížením finanční podpory v programu velkých výzkumných infrastruktur MŠMT, jež vedlo i k redukci personální. Nicméně sloučení ústavů je vzhledem k dlouhodobé spolupráci krokem logickým, který administrativně usnadní společné kroky kolegů a kolegyň v přípravě projektů pro další rozvoj korpusového bádání na FF UK. ÚČNK ani ÚTKL nezajišťují realizaci žádného studijního programu v rámci pregraduálního studia, zajišťují však dlouhodobě korpusově orientované semináře pro studijní programy garantované jinými základními součástmi fakulty a tuto nabídku organizační změna nijak neomezí. Oba ústavy dlouhodobě společně realizují doktorský studijní program Korpusová a teoretická lingvistika, jenž se od roku 2024 integruje i s doktorským studijním programem Obecná lingvistika do jednoho společného doktorského studijního programu orientovaného lingvisticky.
Sídlem nově vzniklé základní součásti fakulty bude stávající působiště ÚČNK na adrese Panská 7, Praha 1. Ke sloučení došlo ke dni 1. 7. 2023.
Splynutí Ústavu bohemistických studií (ÚBS) a Ústavu jazyků a komunikace neslyšících (ÚJKN) do Ústavu bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících (ÚBN)
Motivací tohoto kroku byla zejména podpora spolupráce na akademickém poli; především fakt, že oba ústavy sdílely společný způsob nahlížení českého jazyka jako komunikačního prostředku nerodilých mluvčích. V ÚBS byla čeština zkoumána i vyučována jako cizí, druhý a zděděný jazyk, v ÚJKN pak byla čeština zkoumána i vyučována spolu s českým znakovým jazykem a dalšími komunikačními systémy užívanými neslyšícími lidmi. V obou ústavech bylo na jazyky a komunikaci nahlíženo z širšího lingvisticko-kulturního pohledu. Zároveň byly v obou ústavech zřetelné styčné body v dalších odborných otázkách zkoumaných akademickými pracovníky obou ústavů. Nový ústav je mimo jiné příslibem pro nová transdisciplinární zkoumání češtiny nerodilých mluvčích, českého znakového jazyka a dalších komunikačních systémů neslyšících lidí, včetně výzkumů korpusových.
Studium ve studijních programech dotčených ústavů bude beze změn pokračovat ve stávajících studijních programech. Ke splynutí dosavadních ústavů a vzniku ústavu nového došlo ke dni 1. 7. 2023.