Interdisciplinární tým zaujal odbornou porotu z Univerzity v Oxfordu systémovou analýzou a prezentací na téma „Trauma a porod v České republice“ a převzal ocenění za vysoce hodnocený projekt. Na projektu spolupracovaly studentky z FF UK Barbora Mudrová (sociální práce) a Johana Němečková (sociologie) se studentkami z Přírodovědecké fakulty UK a Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. O grafickou podobu soutěžních materiálů se postaral grafik Dominique Hádek.
Finále soutěže se uskutečnilo ve dnech 3.–9. července 2023 na Univerzitě v Oxfordu a zúčastnilo se ho 17 týmů z univerzit z celého světa, které byly v rámci mezinárodního semifinále vybrané z 60 vítězů jednotlivých národních kol z více než 20 zemí. Všechny týmy přinesly do soutěže závažné společenské nebo environmentální otázky naší doby.
Program týdne se skládal z workshopů a mentoringových setkání, která poskytla týmům možnost dále zapracovat na jejich tématech. Významný prostor měl i networking. Samotné soutěžní finále pak probíhalo ve dvou dnech – v sobotu 8. 7. dopoledne se uskutečnily prezentace všech zúčastněných týmů, včetně týmu UK, a z nich odborná porota vybrala šest nejlepších, které postoupily do nedělního velkého finále.
Mentor týmu Radoslav Pittner z mezinárodní organizace Ashoka, která podporuje sociální inovátory, popisuje úspěch jednoho z nejmladších týmů ve finále soutěže: „Porota ocenila jejich komplexní přístup k problému a fakt, že na fenomén traumatu z porodu nahlédly z perspektiv různých aktérů a objektivně zvážily různé strukturální faktory i mentální modely. Právě proto porota projekt výslovně ocenila a udělila mu Excelence Award. Tato cena je určena týmu, který sice nepostoupil mezi šest finalistů, ale zůstal jen velmi těsně před branami velkého finále. V tak silné konkurenci je to opravdu významný úspěch.“
„Na finále soutěže v Oxfordu byla velmi zajímavá možnost vnímat náš vlastní projekt a perspektivu v kontextu jiných projektů a globálního záběru,“ říká Johana Němečková, členka týmu z FF UK. „Seznámily jsme se se ženami z Nepálu, které založily neziskovku zabývající se sexuální výchovou pro dívky a ženy. Nebo se studenty, kteří žili v dětství v Ghaně u obří skládky elektronického odpadu, který je dovážený z jiných zemí. V celé soutěži nakonec zvítězil projekt zaměřený na dětské nevěsty v Indonésii,“ shrnuje Johana.
Odhodlání týmu dál se zabývat rozpracovaným projektem, a i v budoucnu využívat znalosti a perspektivu, kterou díky soutěži získaly, potvrzuje další členka týmu Barbora Mudrová: „Téma sociálních inovací je vysoce mezioborové. Mně osobně bude určitě dál provázet obecně téma traumatizace a PTSD, které se teď vědecky hodně zkoumá a také klinicky řeší. A náš projekt zaměřený na porod a s ním spojené trauma rozhodně nezůstane jen tak ležet. Ve spolupráci s organizací Ashoka chceme dále přispívat k debatě o českém porodnictví a ideálně i k jeho změnám. Máme kontakty na lidi, s jejichž pomocí chceme téma dál rozvíjet, a zároveň máme konkrétní nápady, kudy se do změny českého porodnictví zapojovat. Zatím ale neprozradíme, o co jde – vše má svůj čas,“ uzavírá studentka z FF UK.
Záznamvelkého finále včetně závěrečného vyhlášení oceněných můžete zhlédnout na YouTube.
Soutěž Map the System pořádá Skoll Centre for Social Entrepreneurship na Oxfordské univerzitě a účastní se jí týmy z více než 60 univerzit po celém světě. Hlavním tématem je systémové myšlení a jeho aplikace při řešení výzev současného světa. Soutěžní týmy pomocí nástrojů systémového myšlení odhalují příčiny a důsledky společenských nebo environmentálních výzev a mapují systémy – tedy nastavení společnosti, ekonomiky, politiky apod. – jejichž chování napomáhá vzniku daných problémů. Centrum pro přenos poznatků a technologií UK pořádá kurz „Map the System – Zmapuj systém a nastartuj změnu“, který týmy vede do univerzitního kola soutěže, ale i do světového finále. Více se můžete dozvědět na univerzitním webu soutěže.