Dr. Martin Šorm z Centra medievistických studií obdržel Cenu CEFRES za nejlepší článek

Absolvent doktorského studia českých dějin na FF UK byl oceněný za svůj článek “Conflicting Popular Culture – Populism and Public History. Vlastimil Vondruška and the Instrumentalization of the Middle Ages” vydaný v roce 2021 v časopise Bohemia. Cena se uděluje za nejlepší článek publikovaný v angličtině nebo francouzštině v oboru společenských a humanitních věd.

Oceněný článek upozorňuje na úspěch a povahu současných prezentací středověku, které jsou v současné české kultuře spojovány zejména s politickou krajní pravicí. Na příkladu názorových esejů Vlastimila Vondrušky – zejména z knih Epištoly o elitách a lidu (2018) a Breviář pozitivní anarchie (2016) – autor ukazuje typické prvky dnešního politického medievalismu a zvažuje možnosti adekvátní reakce akademické obce.

Výraznější jsou dnes ve veřejném prostoru zejména ty typy medievalismu, které jsou spojené s takovými podobami kulturního konzervativismu, jež využívají krajně pravicová hnutí, což lze vidět na příkladu ideologie Islámského státu nebo neonacistů. Proto vnímám výzkum těchto jevů za věc veřejného zájmu,“ popisuje dr. Martin Šorm. „Obrazy středověku jsou totiž takto využívány například k delegitimizaci liberálně demokratického pojetí lidských práv a ochrany menšin, k blokaci demokratizačních a emancipačních procesů, nebo dokonce ke zdržování přechodu na bezemisní ekonomiku,“ dodává.

Inspiraci nachází v současné diskusi o různých podobách populismu. Tvrdí, že nedostatky profesionálních historiček a historiků tváří v tvář podnikatelům, publicistům a dezinformátorům nespočívají v nedostatečných znalostech nebo prezentačních dovednostech, ale ve vytváření očekávání, jež jejich neprofesionální konkurence (sledující jiné zájmy, než je prezentace vědeckého poznání) dokáže naplnit mnohem lépe. Tím, že akademické prostředí nedokázalo opustit představu vědců coby monologických „doktorů vševědů“ a „mluvících hlav“, jež zastírají kolektivní, diskuzní a konstruktivistickou povahu svých závěrů, dláždí cestu zjednodušující a toxické komunikaci minulosti, vysvětluje Šorm.

Zvláštní cenu Platformy CEFRES uděluje Velvyslanectví Francouzské republiky v České republice, CEFRES a jeho Platforma, která od roku 2014 sjednocuje Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách, Akademii věd České republiky a Univerzitu Karlovu v cíli podporovat vědeckou spolupráci.

Mgr. Martin Šorm, Ph.D., aktuálně působí v Centru medievistických studií, které je společným pracovištěm Filosofického ústavu Akademie věd a Univerzity Karlovy. Pracuje také v redakci časopisu Dějiny a současnost. Nedávno mu ve Vydavatelství FF UK vyšla monografie Podkoní, žák a smrt: Rozpory a vícehlasy v české poezii 15. století, ve které se báseň Podkoní a žák srovnává s ostatními dialogickými skladbami z konce 14. století, s poezií z doby husitských válek a s básněmi o smrti.