Mezifakultní tým postoupil ve světovém semifinále soutěže v konkurenci více než 40 týmů z univerzit celého světa a míří do finále, které se bude konat na začátku července na Oxfordské univerzitě. Tým, ve kterém jsou také dvě studentky FF UK Barbora Mudrová (sociální práce) a Johana Němečková (sociologie), zmapoval oblast porodní péče v ČR a období s porodem bezprostředně spojené.
Kromě studentek z FF UK jsou v týmu také studentky Johana Kužílková z Přírodovědecké fakulty UK a Ema Dvořáková z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. O grafické zpracování se postaral grafik Dominiqe Hádek.
„Naším tématem je traumatizace z porodu a proč k ní u nás v České republice stále dochází. Proč je tu stále spousta lidí, kteří mají z porodů zážitky, které traumatizují nejen je, ale i jejich blízké i dlouho poté,“ říká Johana Kužílková z Přírodovědecké fakulty UK. „V začátku mapování jsme se hodně zaměřovaly na otázku traumatizace rodičky. Jak jsme ale postupně rozkrývaly další vrstvy tématu, ukazovalo se, že potíž leží silně právě v nastavení systému a dlouhodobém neúměrném přetížení zdravotníků. Rozhodně tedy není možné určit, že je jedna strana viník a druhá oběť. Jedná se o velmi komplexní téma s mnoha činiteli,“ dodává.
Více informací o projektu studentek naleznete v grafickém zpracování systémové mapy, psané analýze a soutěžní prezentaci.
Soutěž Map the System pořádá Skoll Centre for Social Entrepreneurship na Oxfordské univerzitě a účastní se jí týmy z více než 60 univerzit po celém světě. Hlavním tématem je systémové myšlení a jeho aplikace při řešení výzev současného světa. Soutěžní týmy pomocí nástrojů systémového myšlení odhalují příčiny a důsledky společenských nebo environmentálních výzev a mapují systémy – tedy nastavení společnosti, ekonomiky, politiky apod. – jejichž chování napomáhá vzniku daných problémů. Více se můžete dozvědět na univerzitním webu soutěže.