Dr. Anežka Kuzmičová získala Cenu Neuron 2022

V oboru společenské vědy za výzkum gramotnosti u dětí a dospělých byla oceněna dr. Anežka Kuzmičová z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK. Ve své průkopnické disciplíně se zabývá čtenářskými schopnostmi a prožitky.

Vystudovala komparatistiku a švédštinu na FF UK a studovala i na Stockholmské univerzitě, nyní na FF UK vede mezioborovou výzkumnou skupinu Integrální výzkum textu a četby. Ta mezioborově zkoumá prožívání příběhů v textové a jiné formě u dětí na vyšším prvním stupni ZŠ.

Práce dr. Kuzmičové vycházejí z předpokladu, že čtenářské schopnosti a prožitky představují vrstevnatou souhru jazykových, technologických, tělesných, osobnostních a kulturních aspektů a jsou ovlivněny společenským hodnocením. „Zaměřujeme se na dětské prožívání komplexně – jak děti o příbězích přemýšlejí či zda si o tom pak chtějí povídat a sdílet prožitek,“ uvedla v rozhovoru pro UK Forum. Takové propojení oborů není v humanitních vědách obvyklé a její přístup v kombinaci metod je jedinečný v českém i světovém kontextu.

Medailonek a rozhovor s laureátkou najdete na webu Ceny Neuron.