Rektorka Univerzity Karlovy jmenovala dva nové docenty Filozofické fakulty UK

Rektorka Milena Králíčková předala 1. června dekrety dr. Heleně Březinové z oddělení skandinavistiky na Ústavu germánských studií FF UK a externímu uchazeči dr. Martinu Golecovi, který působí na Katedře historie Univerzity Palackého v Olomouci.

Dr. Helena Březinová, nově docentka pro obor Germánské literatury, byla habilitována za svou práci „Slavíci, mořské víly a bolavé zuby. Pohádky Hanse Christiana Andersena – mezi romantismem a modernitou“, která je první ucelenou monografií o pohádkách tohoto autora v češtině. Hlavní část tvoří rozbor kanonických i méně známých pohádek, jenž odhaluje vyprávěcí strategii evokující hlas starosvětského pohádkáře.

Dr. Golec externě zažádal FF UK o docenturu pro obor Archeologie a nyní byl habilitován na základě své habilitační práce „Centrum platěnické a bývalé platěnické skupiny východohalštatské kultury na Moravě“, ve které vytváří celistvý model doby haštalské, především pomocí problematiky hrobů jako odrazu chování lidí této doby na Moravě.