Akademička z Katedry Blízkého východu FF UK převzala 28. března 2025 cenu Reimar Lüst Award v Bambergu z rukou prezidenta Humboldtovy nadace prof. Roberta Schlögla. Ocenění obdržela za otevírání nových pohledů na korelace mezi nacionalismem, menšinovou politikou a nadnárodními sítěmi v Evropě. Cena historičce umožní absolvovat výzkumný pobyt v Leibniz Institute for Jewish History and Culture – Simon Dubnow v Lipsku.

Mgr. Kateřina Čapková, Ph.D., je přední odbornicí na moderní dějiny Židů ve střední a východní Evropě, dějiny Sintů a Romů a dějiny uprchlictví a migrace ve 20. století. Vyučuje na Katedře Blízkého východu FF UK, ale přednáší také na New York University in Prague.
Ve své vědecké práci se zaměřuje především na zkušenosti židovských komunit v bývalém Československu během druhé světové války a po ní. Je autorkou monografie Češi, Němci, Židé?, která vyšla česky a anglicky (oceněna časopisem Choice jako Outstanding Academic Title). Spolu s Hillelem Kievalem je spolueditorkou knihy o dějinách Židů v českých zemích od raného novověku po současnost s názvem Prague and Beyond, která vyšla kromě angličtiny také v němčině, hebrejštině a češtině.
Věnuje se ale také dějinám Romů a Sintů a dějinám migrace. V roce 2016 iniciovala vznik Pražského fóra pro romské dějiny při ÚSD AV ČR, které od té doby vede. Od ledna 2025 se Pražské fórum pro romské dějiny stalo jedním z výzkumných center FF UK. Jeden z projektů, který Kateřina Čapková řídí, je také www.svedectviromu.cz (v anglické verzi www.romatestimonies.com), světově první soustavná databáze svědectví Romů a Sintů o druhé světové válce.
Reimar Lüst Award se uděluje humanitním a společenským vědcům a vědkyním ze zahraničí, kteří se zasloužili o rozvíjení akademických a kulturních vztahů mezi Německem a svými zeměmi. Nadace Alexandra von Humboldta ve spolupráci s Nadací Fritze Thyssena každoročně uděluje až dvě tato ocenění.