Ve středu 19. března nás navždy opustil přítel a kolega prof. Martin Nejedlý. Česká historická obec jeho náhlým odchodem ztrácí odborníka na dějiny středověku, Filozofická fakulta UK pak velice osobitého učitele z Ústavu českých dějin FF UK.
Martin Nejedlý se během svého studia historie na FF UK v letech 1982–1986 věnoval politickému myšlení šlechty na dvoře Václava IV. Po absolvování základní vojenské služby a krátkém pedagogickém působení pokračoval v letech 1990–1995 v doktorském studiu na École des Hautes Études en Sciences Sociales v Paříži pod vedením slavného medievisty Jacquesa Le Goffa. Jeho dizertační práce se zaměřovala na reprezentaci moci v kronikách Jeana Froissarta. Své zkušenosti a nové metodologické impulzy ze zahraničí zúročil v dalším působení na pražské Filozofické fakultě UK, které trvalo bezmála 30 let. Ve svých pracích a seminářích se ve stopách slavné školy Annales zabýval využitím literárních pramenů k historickému poznání dějin 13.–15. století, středověkou imaginací, dějinám reprezentací a kulturní antropologií. V roce 2007 obhájil habilitační spis zabývající se středověkým mýtem o Meluzíně a rodovou pověstí Lucemburků, v roce 2015 byl jmenován profesorem pro obor České dějiny.
Na své působení ve francouzském prostředí také bohatě navázal rozvojem četných kontaktů s univerzitami a akademickými institucemi ve Francii, ale i v dalších zemích. Česko-francouzský seminář, který Martin Nejedlý založil v roce 2002, se stal nejenom místem setkávání frankofonních odborníků na historii a příbuzné vědy, ale také „prostřeným stolem“, u nějž se občerstvovali čeští i hostující studující. Dokázal vytvořit prostředí, kde se domácí a hosté přirozeně potkávali, naslouchali specialistům zvučných jmen, případně spolu podnikali exkurze po pražských i mimopražských památkách. Odtud také vycházelo jádro Martinových žáků, z nichž mnozí odjížděli na stáže do Francie, kde jim jméno jejich vedoucího doslova otevíralo dveře, a někteří z nich obhájili své doktorské práce pod dvojím vedením. Za tyto zásluhy o rozvoj česko-francouzských kontaktů v oblasti vědy a kultury obdržel v roce 2010 Martin Nejedlý Řád akademických palem.
Z pozice přednášejícího i školitele studující vždy ponoukal, aby světu středověkých pramenů naslouchali bez předsudků a zajímali se o opomíjená a méně tradiční témata, neboť i on sám rád vnímal dávné texty jako možnost vést dialog s autory, kteří jen zdánlivě hovoří ke čtenářům své doby. Snaha zaujmout studující, otevřít jim dveře do světa a přivést je k hodovnímu stolu vědy a poznání jsou vlastnosti, které Martina Nejedlého charakterizovaly jako vzácného pedagoga a pro které nám bude chybět.
Mgr. Jaroslav Svátek, Ph.D., z Ústavu českých dějin FF UK