Vzdělávací centrum Didaktikon v Kampusu Hybernská nabízí v rámci akce „Leden: Život s umělou inteligencí“ kurzy vhodné pro žáky základních a středních škol, studující a zaměstnance Univerzity Karlovy i širší veřejnost.
Umělá inteligence postupně proniká do mnoha oborů lidské činnosti, od psaní divadelních her až po pomoc vědcům při vývoji nových léků. Umělá inteligence však může být i skvělým pomocníkem při učení. Dokáže třeba vysvětlit složité pojmy jednoduše a srozumitelně, vytvořit cvičení přesně na míru podle toho, co nám jde a co potřebujeme zlepšit, nebo nám pomoct najít odpovědi na otázky, které nás zajímají.
Pro veřejnost Didaktikon připravil čtyři akce vztahující se k umělé inteligenci, které jsou vhodné především pro studující, zaměstnance a zaměstnankyně vysokých škol. Během živého natáčení podcastu DidLit se češtinářka a češtinář budou ptát matematického lingvisty a literárního vědce, jak může stroj psát básně. „Workshop pro vysokoškoláky, jak se učit pomocí AI“ ukáže praktické možnosti využití AI pro rešerši a zpracování odborných textů a procvičování látky a „Seminář pro vyučující, AI a závěrečné práce“ zase seznámí s možnostmi využití nástrojů umělé inteligence při tvorbě bakalářských, diplomových a jiných závěrečných prací spolu s etikou využívání těchto technologií. Dr. Jiří Dosoudil z Evangelické teologické fakulty UK pronese přednášku na téma „Jak vidí umělou inteligenci teologie?“, v níž bude zkoumat, zda teologie může nabídnout vhledy do oblastí, kde má umělá inteligence největší potenciál, a kde naopak naráží na své limity.
Základní a střední školy se mohou se svými třídami hlásit na čtyři workshopy. Jeden z nich představí pomocí interaktivních her, jak funguje AI a jak mění svět kolem nás. Další za pomoci aplikace z exponátu žáky seznámí s celou škálou využití umělé inteligence a jejími výhodami a nevýhodami. Třetí workshop naučí středoškoláky správně mluvit s chatboty, aby z nich vytěžili co nejvíce. Poslední se zaměří na kreativní nástroje umělé inteligence a vysvětlí principy generativních modelů a naučí je využívat. Školy si termíny jednotlivých workshopů mohou rezervovat zde.
Během akce se také pořádá výstava „Člověk, duše a umělá inteligence“, během níž si návštěvníci mohou za pomoci umělé inteligence představit, jak by mohl vypadat „otisk vlastní duše“.
Veškeré podrobnosti a odkazy k registracím naleznete na webu Didaktikonu.