Memorandum o vzájemné spolupráci podepsali 12. prosince 2024 děkanka FF UK Eva Lehečková a generální ředitel NK ČR Tomáš Foltýn. Obě instituce tak stvrdily dosavadní blízké vztahy a daly najevo svou vůli úžeji spolupracovat na společném výzkumu a popularizaci jeho výsledků, na podpoře zvyšování kvalifikace pracovníků nebo na sdílení infrastruktury. Synergie obou institucí přinese také nové příležitosti pro studující FF UK.
V odborné sféře se obě instituce zavázaly k podpoře společných výzkumných projektů, sdílení vědeckých poznatků, spolupráci při organizaci konferencí a dalších akademických setkání, přípravě výstav, vědeckých publikací aj. NK ČR a FF UK také chtějí sdílet svou vědecko-výzkumnou infrastrukturu. Potenciál součinnosti se může projevit zejména v oblasti digital humanities v různých oborech, v nichž se problematika digitalizace zdrojů rozvíjí, od informační vědy po medievistiku. Díky tomuto spojení se obě instituce mohou v budoucnu ucházet o významnou projektovou podporu směřovanou do této rozvíjející se vědní a aplikované oblasti.
„Filozofická fakulta Univerzity Karlovy je pro Národní knihovnu České republiky dlouhodobým přirozeným partnerem. Pojí nás nejen geografická blízkost našich hlavních sídel, ale také celá řada společných aktivit i osob, které své vzdělávání a osobní rozvoj denně provazují s oběma institucemi. A právě v tom tkví síla uzavřeného memoranda – jde o symbolický meziinstitucionální akt mnohaleté spolupráce, jež se reálně děje. Lze tak očekávat jen její další rozkvět a nové podněty,“ poznamenává generální ředitel NK ČR Tomáš Foltýn.
Prohlášení obou institucí zakládá oboustranně podnětnou kooperaci v oblasti vzdělávání. Podporuje jak zapojení odborníků z NK ČR do výuky na FF UK, tak odborné stáže a praxe v NK ČR pro studující FF UK. Příležitosti se nabízejí zejména pro obory, jako jsou knihovnictví a informační věda, pomocné vědy historické, historie, slavistika, muzikologie, medievistika, digitální humanitní vědy nebo filologie. Dohoda také předpokládá možnost vzniku konkrétních projektových předmětů na FF UK, v nichž se studující budou moci zapojovat do činnosti NK ČR. Z konkrétních otázek spjatých s projekty NK ČR mohou vzejít témata závěrečných či dílčích kvalifikačních prací studujících FF UK.
„Uzavírané memorandum je zejména oficiálním stvrzením dlouhodobé vynikající spolupráce Filozofické fakulty s Národní knihovnou – je až s podivem, že dosud uzavřeno nebylo. Věřím, že jeho uzavření může být povzbuzením i pro další vědní oblasti pěstované na FF UK, pro něž může být přínosné prohloubení spolupráce s přední knihovní institucí České republiky,“ říká děkanka FF UK Eva Lehečková.
Memorandum je uzavřeno prozatím do konce roku 2027 s možností prodloužení na další období.