Cenu převzal dr. Marek Verčík během konference 25.–26. listopadu 2024 k 100. výročí založení Archeologického muzea Republiky Severní Makedonie z rukou ředitelky instituce dr. Slavice Babamové. Ocenění se zakládá na dosavadní práci česko-makedonské archeologické expedice v regionu Ochrid v rámci projektu „Frontier Studies: Investigation into Identity and Cultural Contacts in the Border Area of Ancient Macedonia“.

Projekt se zabývá otázkami utváření společenské a kulturní identity a vzniku proto-urbánních struktur na Balkáně ve starověku na pozadí interakce se Středomořím. Jako případová studie slouží region Ochridského jezera, který leží na současné hranici mezi Albánií, Řeckem a Severní Makedonií. Od prehistorie se jednalo o geografickou křižovatku na severní hranici Egejské oblasti, kudy proudily kulturní impulzy z Anatolie a Středomoří do střední Evropy, ale i o historicky významnou oblast, ze které se rozšířilo křesťanství na Velkou Moravu.
Přes svou bohatou historii nebyla oblast Ochridského jezera v posledních 25 letech dostatečně a systematicky prozkoumána kvůli balkánským válkám a následné ekonomické nejistotě. Ojedinělé archeologické nálezy však umožňují si udělat představu o komplexnosti kulturních kontaktů v regionu. Mezi nejvýznamnější nálezy patří tzv. knížecí hroby z lokalit Trebeništa a Ochrid (7.–5. st. př. n. l.) se zlatými maskami a bohatou importovanou pohřební výbavou. Pozdnější římské nálezy dokazují pokračování multikulturní struktury společnosti v regionu, kterým vedla slavná Via Egnatia – cesta, která spojovala jižní Itálii s Konstantinopolí od 1. st. př. n. l. až do pozdní antiky.
Multidisciplinární výzkumy prováděné od roku 2017 v Ochridské oblasti přinesly významné poznatky o způsobech osídlení regionu, změnách životního prostředí a sociokulturní dynamice během 2. a 1. tis. před n. l. (např. Hošek et al. 2021). Tyto studie využívají k mapování a analýze klíčových lokalit aktuální technologie, jako je LiDAR nebo geofyzikální a geoarcheologický průzkum, které doposud v Severní Makedonii nebyly systematicky aplikovány.
Na projektu se integrálně podílí – kromě smluvních partnerů jež jsou FF UK a Archeologické muzeum Republiky Severní Makedonie – také několik českých institucí (Přírodovědecká fakulta UK, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Česká geologická služba) a zahraničních vědeckých ústavů (Epigrafická a historická komise Německého archeologického ústavu v Mnichově).