Týden humanitních věd přiblíží široké spektrum výzkumných a vzdělávacích aktivit na FF UK

Týden humanitních věd 2024 se koná na všech jedenácti filozofických a humanitních fakultách v České republice sdružených v Asociaci děkanů filozofických fakult. Volným tématem letošního ročníku je heslo „Mít odvahu vědět“, které připomíná výročí 300 let od narození německého filozofa Immanuela Kanta a je inspirováno jeho výrokem v textu Co je osvícenství.

Přednášky, workshopy, debaty a vystoupení

Pro zájemce a zájemkyně jsou připraveny přednášky, workshopy a debaty z různých oborů, které se budou v hlavní budově FF UK konat ve dvou dnech – v pondělí 18. a ve středu 20. listopadu.

Přednášky se budou zabývat například češtinou malých dětí, dějinami mediální gramotnosti v Česku nebo aktuálními válečnými konflikty. Ve workshopech pak spolu s psychology zjistíte něco o „job craftingu“ nebo to, jak je možné využít umělou inteligenci při výuce jazyků. V rámci diskuzí se pak budete moci pobavit o překladu poezie nebo o autorském divadle v Palestině.

Uskuteční se také dvě exkurze vedené v angličtině zaměřené na památky: jedna povede mezi Strahovským klášterem a Novým Městem a druhá se v centru Prahy zaměří na architektonické změny a vlivy po pádu komunismu v 90. letech.

V pondělí 18. listopadu od 19:00 se uskuteční stand-up show Rudyho Linky „One Man Show – Úplně jednoduché by bylo…“. Ve svém představení, které proloží sólovými hudebními vstupy, studujícím a akademickým pracovníkům FF UK na základě svých osobních zkušeností emigranta a světoběžníka ukazuje cesty k osobní odolnosti v soudobém světě a konstruktivní využití společenských i individuálních krizí pro vlastní osobní rozvoj. Jeho představení tak přináší akademické obci FF UK inspirativní podněty pro vlastní cestu k resilienci, a to ne náhodou v odkazech na Kafkovo dílo tematizující odolnost jednotlivce ve složitých společenských podmínkách.

Diskuzní panel „Umíme truchlit?“

Diskuze s panelisty a panelistkami proběhne v pondělí 18. listopadu od 15:00 a bude se zabývat tím, jak současná česká společnost vnímá a prožívá truchlení. Zaměří se na to, jakým způsobem lidé dnes truchlí v soukromí a jak je tento intimní proces reflektován či prožíván ve veřejném prostoru. Účastníci také zhodnotí, zda naše kultura nabízí dostatečnou podporu pro ty, kteří ztrátu prožívají, a jaké jsou limity současné společnosti v rámci truchlení a smutku ve veřejné sféře.

Panelu se zúčastní Martin Loučka z Centra paliativní péče, Gabriela Doubek z organizace Ke Kořenům, Pavlína Kosová ze soukromé pohřební služby a také Martin Pehal z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Debatu bude moderovat Lea Surovcová z České televize.

Na téma naváže přednáška Jany Mottlové z Probační a mediační služby s názvem „Jsme tu pro oběti trestných činů“, která nejprve představí obecný přístup své organizace k obětem trestných činů. Poté se přednášející podělí o zkušenosti se spoluprací s Univerzitou Karlovou po tragické události 21. prosince 2023.

Den latiny

V úterý 19. listopadu od 10:00 do 15:00 doplní popularizační akci program pro zájemce a zájemkyně o antiku, latinský středověk i novověk – Den latiny. Jeho cílem je představit latinu jako bránu do mnoha humanitních i uměleckých oborů a účastníkům nabídne celkem 25 přednášek a seminářů, které se budou zabývat širokým spektrem témat o latinském jazyce.

Den zahájí v aule (místnost P131, hl. budova FF UK) přednáška dr. Michala Ctibora z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK na téma „Terentiova Tchýně – komedie plná předsudků“, následovat budou tři bloky přednášek rozmístěné v osmi místnostech budovy fakulty.

Program je vhodný především pro středoškolské studující a jejich vyučující, ale vítána je i širší veřejnost se zájmem o tuto tematiku. Den spolupořádají Ústav řeckých a latinských studií FF UK a Ústav klasických studií FF MU. Celý program Dne latiny dne naleznete zde.

Absolventská sekce

Ve středu 20. listopadu budou od 15:00 do 16:45 hosty programu absolventka Denisa Havrdová, spolumajitelka a výkonná ředitelka firmy Papelote, a absolvent Pavel Doleček, náměstek ministra pro vědu, výzkum a inovace. V přednášce promluví o tom, jak se mohou v praxi uplatnit studující humanitních a společenskovědních oborů, co z humanitního vzdělání je v praxi nedocenitelné nebo v čem mají studující filozofických fakult výhodu.

Světový den filozofie

Filozofii se bude věnovat program po celý čtvrtek 21. listopadu. Přednášky, semináře a workshopy mezinárodního dne mají za cíl rozvíjet schopnost filozofického myšlení účastníků a reflektovat, zda a v jakém smyslu bychom měli mít odvahu používat vlastní rozum.

Světový den pro akademickou veřejnost, střední školy a další zájemce se uskuteční v hlavní budově FF UK, program pro základní školy v Didaktikonu v Kampusu Hybernská. Akci spoluorganizují Ústav filosofie a religionistiky FF UK a vzdělávací centrum Didaktikon. Bližší informace naleznete v souhrnném informačním letáku. Přihlašovat se můžete na webu Didaktikonu.


Kompletní program Týdne humanitních vědy, který je postupně doplňován, si můžete prohlédnout na oficiálním webu akce. Vstup na akci je zdarma.



Související články