Student magisterského studia historie a politické teorie na FF UK převzal 12. listopadu 2024 ocenění za sportovní reprezentaci fakulty na nejvyšší možné úrovni. Ondřej Perušič je mistr světa v plážovém volejbale, vicemistr Evropy, dvojnásobný olympionik a v roce 2023 byl spolu se svým sportovním partnerem Davidem Schweinerem vyhlášen 2. nejlepším sportovcem ČR a 16. nejlepším sportovcem Evropy.
Cena se uděluje studentům za činy vykonané během studia, mezi něž patří také skvělé sportovní výsledky v mezinárodních soutěžích.
Jaké byly vaše první myšlenky, když jste poprvé uslyšel odůvodnění Mimořádné ceny rektorky UK?
Přiznám se, že mě to moc potěšilo. Univerzita Karlova má mnoho výjimečných osobností v mnoha různých oblastech. Zpráva, že jsem se mohl skrze sportovní úspěchy dostat do tak kvalitní společnosti, mi udělala velkou radost.
Kromě vrcholového sportovce jste také absolventem Právnické fakulty UK, kde jste letos obdržel titul JUDr., na Filozofické fakultě UK aktuálně studujete historii, k níž jste si ještě přidal program politické teorie, a navíc jste členem Akademickém senátu FF UK. Jak se vám daří všechny tyto časově náročné aktivity kombinovat?
V posledních letech to nebylo vždy úplně jednoduché, ale nakonec se to zvládnout dalo. Vyhovuje mi režim, ve kterém se sportovní zátěž prolíná se zátěží mentální. Člověk při jedné z aktivit může svým způsobem načerpat síly pro tu druhou. Je však důležité zmínit, že bez vstřícnosti a pomoci ze strany vyučujících i obou fakult by to nebylo možné.
V Akademickém senátu FF UK jste předsedou Disciplinární komise. Co vás vedlo k tomu převzít takto zodpovědnou roli?
Původně jsem souhlasil pouze se členstvím v Disciplinární komisi, protože skončilo několik členů a bylo nutné je obměnit. Předchozí studium na Právnické fakultě ze mne pravděpodobně činilo vhodného kandidáta. Jmenování předsedou pak přišlo, aniž bych se o něj aktivně ucházel. Oproti standardním členům se náplň práce liší zejména přípravou podkladů a organizací zasedání komise. Bral jsem to jako pomoc vytíženějším kolegům, ale také příležitost si vyzkoušet něco nového. Velký dík patří kolegům a kolegyním z komise, děkanátu a právnímu oddělení, neboť mi velmi ochotně a trpělivě pomohli se v nové funkci zorientovat.
Ondřej Perušič je mezi našimi studenty a sportovci symbolem poctivosti, zodpovědnosti a férovosti. Na Mimořádnou cenu rektorky UK jsme jej nominovali za významné sportovní úspěchy a reprezentaci fakulty i celé univerzity na nejvyšší možné světové úrovni, stejnou měrou však za jeho aktivní zapojování do činnosti akademické obce FF UK a osobní integritu a postoje, jež prokazuje po celou dobu svého studia – jak v dobách klidnějších, tak v dobách velmi složitých.
Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D., proděkanka pro studium a přijímací řízení
Proč jste se rozhodl po právech studovat zrovna historii a následně i politologii? Vidíte mezi všemi těmito obory paralelu?
Myslím, že v humanitních oborech je určitý překryv poměrně běžný, a je tomu tak dobře. Zajímá mě veřejné dění jak u nás, tak ve světě a všechny výše uvedené obory vnímám jako prostředek k lepšímu pochopení společnosti a světa, ve kterém žijeme.
Paralelu určitě vidím v tom, že mnohdy člověk nahlíží na stejnou problematiku z různých úhlů, různou optikou. Určitý jev pak mohu vnímat například normativním pohledem práva, historickou perspektivou objasňující důležitý kontext nebo skrze politologický rámec, ve kterém se odehrává. Na všech oborech vidím něco zajímavého, a proto mne studium baví.
V lednovém rozhovoru pro UK Forum jste zmínil, že byste svou diplomovou práci chtěl psát na italskou korupční kauzu jménem „Akce čisté ruce“. Pokročil jste nějak v tématu, nebo jste se zaměřil především na co nejlepší výkon na olympijských hrách?
Téma mi přijde zajímavé a v mnoha ohledech i dnes aktuální. Před olympijskými hrami jsem ale přece jen upřednostnil obhajobu rigorózní práce a splnění některých zbývajících předmětů v rámci magisterského studia. Zatím tedy mám jen velmi hrubou rešerši, ale rád bych se psaní práce začal věnovat na konci zimního semestru.
Na Letních olympijských hrách v Tokiu 2021 jste vypadli kvůli pozitivnímu testu na covid, letos jste v Paříži bohužel vypadli v osmifinále s Nizozemci. Plánujete ještě zkusit do třetice všeho dobrého olympiádu v Los Angeles 2028?
Trochu lituji toho, že ani jedna olympiáda nevyšla dle našich představ, přestože jsme na obou měli slušnou šanci uhrát dobrý výsledek. Momentálně ale tak daleko neplánuji. S týmem jsme domluveni na další sezónu a pak se uvidí. Rád bych od příštího roku budoval také rodinný a pracovní život, a proto se nebudu zlobit, když mě v Los Angeles nahradí někdo mladší a šikovnější. Vždy jsem věděl, že sport není všechno, a tak nechávám budoucnost otevřenou.
Jaké sportovní události vás čekají v nejbližší době?
Naše sezóna je již (konečně) téměř u konce. Užíváme si volnější režim a čekáme, zda se dostaneme do finálového turnaje tohoto roku, který proběhne v prosinci v Kataru. Na domácí půdě se těším především na každoroční charitativní turnaj „Vyber si, Vydraž si, Zahraj si“, jež proběhne v lednu a kde beachvolejbalová komunita pravidelně vybírá statisícové částky na dobrou věc. Rád bych se také trochu věnoval popularizaci našeho sportu a práci s dětmi a mladými sportovci.
Plážový volejbal si většina lidí spojí se žhnoucím sluníčkem a létem. Kde a jak trénujete během chladnějších měsíců?
Po sezóně se rád věnuji jiným sportům, na které kvůli riziku zranění není běžně čas. Rád hraju tenis a jiné raketové sporty, lyžuji, občas si zahraju florbal nebo si jdu zničit sebevědomí na boulder. Během zimní přípravy pak zpravidla jezdíme na Tenerife, kde trénují i jiné evropské týmy, abychom mohli trénovat ve větrných venkovních podmínkách. Trénink v hale je přece jen jiný než venku.
Byť je to sportovní klišé, vrcholový sport je o detailech, a proto je důležité se připravovat s nejlepšími týmy a v co možná nejlepších tréninkových podmínkách. Jelikož máme italské trenéry, trávíme na jaře čas také v Itálii, především v Římě. Bude to dobrá příležitost začít konečně psát diplomovou práci.
JUDr. Ondřej Perušič je absolventem Právnické fakulty UK a nyní pokračuje v magisterském studiu na Filozofické fakultě UK v oborech historie a politické teorie. Do svých devatenácti let se věnoval na vrcholové úrovni florbalu. Spolu s Davidem Schweinerem se v roce 2022 stali vicemistry Evropy v plážovém volejbale, a v roce 2023 dokonce historicky prvními českými mistry světa v tomto sportu. V anketě Sportovec roku 2023 byly vyhlášeni druhými nejlepšími sportovci České republiky a v anketě polské tiskové agentury PAP o nejlepšího sportovce Evropy roku 2023 obsadili 16. místo. Dvojice spolu poprvé startovala na olympijských hrách v roce 2021 v Tokiu, hned po příletu prodělal ale Ondřej Perušič nákazu covidem-19, a nemohl tak nastoupit. Na Olympijských hrách v Paříži 2024 postoupili do osmifinále. Ve volném čase hraje šachy a čte historické, politologické nebo popularizačně vědecké knihy.
Text: Michal Otáhal
Foto: Hynek Glos a Vladimír Šigut (Univerzita Karlova)