Dr. Daniil Koloskov převzal 16. listopadu 2024 na zámku Josefa Hlávky v Lužanech prestižní ocenění za svou dizertační práci „Living Without a Ground: A Praxis of Being-in-the-World“, v níž se mu podařilo propojit dvě značně odlišné myšlenkové tradice moderní filozofie, konkrétně existenciální fenomenologii a pragmatismus. Cenu uděluje každý rok nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových studujícím, absolventům a absolventkám všech úrovní vysokoškolského studia do 33 let, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru.
Absolvent napsal dizertační práci v meziuniverzitním režimu cotutelle pod vedením dvou školitelů, dr. Ondřeje Švece z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK a prof. Sylvaina Camilleriho z Université Catholique de Louvain. Oponenti hodnotili předložený výsledek jako nadmíru originální a svébytné dílo, v němž autor rozvinul kritiku dosavadních přístupů a dokázal zformulovat vlastní filozofické stanovisko, které otevírá nové horizonty pro další promýšlení podstatně praktického rázu našeho bytí ve světě.
Kromě originality samotné disertace je také třeba vyzdvihnout úspěchy absolventa jako badatele, který publikoval sedm původních prací ve vysoce uznávaných filozofických časopisech, jako jsou Human studies, Journal of the British Society for Phenomenology, Pragmatism Today, Meta: Research in Hermeneutics, Phenomenology, and Practical Philosophy, Bulletin d’analyse phénoménologique a Phenomenology and Cognitive Science. Všechny tyto tituly se vyznačují nadmíru přísným a selektivním recenzním řízením a některé z nich dokonce patří k prvnímu kvartilu nejcitovanějších filozofických časopisů vůbec. Ve svých filozofických článcích navíc dr. Koloskov pojednal o velké šíři témat, sahajících od interpretací fenomenologických autorů jako Heidegger, Merleau-Ponty či Patočka přes analytickou filozofii jazyka Donalda Davidsona až po originální komparativní studie politického myšlení Hannah Arendt a Fjodora Michaljoviče Dostojevského.
Ve spolupráci se svým českým školitelem vedl dva kurzy o pragmatickém obratu ve fenomenologii, tři další pak samostatně či v tandemu s doc. Danielem de Santisem z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. I při vedení těchto kurzů prokázal své výjimečné schopnosti mladého badatele, který dokáže srozumitelně předávat vlastní ucelené myšlenky i rozsáhlou obeznámenost s fenomenologií a pragmatismem českým a zahraničním studentům.
Foto: Michal Novotný