Mezi 23 českých špičkových vědkyň podle magazínu Forbes patří dr. Nikola Paillereau z Fonetického ústavu a doc. Kateřina Zábrodská z Katedry psychologie. V žebříčku se umístila také absolventka doktorského studia psychologie doc. Martina Hřebíčková. Všechny tři zároveň působí v Psychologickém ústavu AV ČR.
Dr. Nikola Paillereau zkoumá, jakým způsobem si děti v prvních letech života osvojují mateřský jazyk. Sleduje, v kolikátém měsíci kojenci dokáží rozlišit jednotlivé hlásky rodného jazyka, kdy se učí nová slova a gramatické struktury. Zaměřuje se především na bilingvní děti, u kterých jde o poměrně neprobádanou oblast. Ve své výzkumné skupině LemonLab využívá neurozobrazovací metody (například EEG), které pomáhají pochopit, jak se řeč zpracovává ve vyvíjejícím se dětském mozku. Na projektu spolupracuje s prestižními zahraničními univerzitami, na konci roku 2023 na něj obdržela grant GA ČR JUNIOR STAR.
Doc. Kateřina Zábrodská se věnuje psychologii pracovního zdraví, v rámci které zkoumá vztahy mezi pracovními podmínkami a duševním zdravím v práci. Zjišťuje například, jak souvisí kvalita leadershipu s pracovním stresem nebo jaké pracovní podmínky jsou rizikové pro vznik šikany v práci. Její výzkum obvykle kombinuje dotazníky a rozhovory.
Doc. Martina Hřebíčková se zabývá především výzkumem v oblasti psychologie osobnosti a sociální psychologie nebo výzkumem přesnosti národních heterostereotypů v kontextu pěti středoevropských zemí. Nyní se podílí na velkém interdisciplinárním projektu, který se zabývá wellbeingem a životní pohodou lidí v Česku.
Kompletní žebříček s medailonky naleznete zde.