Prof. Miroslav Petříček obdržel Cenu Nadace VIZE 97

Prof. Petříček při předávání obdržel diplom a artefakt v podobě berly sv. Vojtěcha od českého umělce Jiřího Plieštika. „Přestože Miroslav Petříček jako své trvalé bydliště uvádí filozofii, často a rád podniká expedice do území osídlených vědou a uměním,“ charakterizuje laureáta prof. Peter Michalovič z Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. „Profesor Petříček je unikátním překladatelem schopným obdivuhodným způsobem překládat z jazyka umění do jazyka filozofie a z jazyka filozofie do jazyka vědy, z jazyka umění do jazyka vědy a naopak. Překladatel v doslovném a zároveň i v metaforickém smyslu.“

Prof. Mgr. Miroslav Petříček, Dr., byl výrazně ovlivněn Janem Patočkou, jehož bytový seminář navštěvoval v 70. letech. Specializuje se zejména na současnou francouzskou filozofii a vztahy a přesahy mezi filozofií, filmem, literaturou a uměním. Kromě vlastních studií uvedl jako překladatel do českého prostředí řadu klíčových děl z německé a francouzské filozofie. Na návrh Umělecké rady Akademie múzických umění v Praze byl v dubnu 2007 jmenován profesorem pro obor filmové, televizní a fotografické umění a nová média – teorie filmové a multimediální tvorby.