Sérii jednání na partnerské Brownově univerzitě vedla ve dnech 14.–18. října 2024 delegace členů kolegia pod vedením děkanky FF UK dr. Evy Lehečkové. Univerzita v Providence v americkém státu Rhode Island je součástí tzv. „Břečťanové ligy“ amerických univerzit. Návštěva se uskutečnila při příležitosti obnovení a rozšíření Smlouvy o spolupráci mezi Brownovou univerzitou a Univerzitou Karlovou, na níž se vedle FF UK podílí též MatFyz UK.
Jednání se zúčastnila i prorektorka pro zahraničí UK prof. Eva Voldřichová Beránková a vedoucí Odboru zahraničních vztahů RUK Sylvie Boumová, jež společně s delegací Univerzity Karlovy navštívily vybrané univerzity na východním pobřeží USA. K setkání se připojil také ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek a představitelé českého diplomatického sboru v USA.
„FF UK pojí s Brownovou univerzitou dlouhodobá spolupráce v široké škále oborů, jako jsou politologie, lingvistika, psychologie, slavistika, egyptologie a asyriologie, medievistika či judaistika. Bylo vidět, že právě tuto šíři vzájemné spolupráce naši partneři obzvláště oceňují,“ uvedla děkanka FF UK Eva Lehečková. Díky prodloužené meziuniverzitní smlouvě budou moct i v následujících pěti letech vybraní studující magisterských a doktorských programů na Brownově univerzitě absolvovat badatelské pobyty. Finanční podporu na ně mohou získat jak z Brownovy univerzity, tak od UK a FF UK. Smlouva počítá také s přednáškovými pobyty akademiků. Kromě možností plynoucích z meziuniverzitní smlouvy akademici a akademičky z FF UK a Brownovy univerzity rozvíjejí dlouhodobou spolupráci i na bázi nejprve již ukončeného projektu OP VVV KREAS a nyní na projektu OP JAK CoRe.
Další využívanou možností spolupráce s Brownovou univerzitou jsou stipendia Fulbrightovy komise. „Na jednáních se zástupci Brownovy univerzity jsme projednávali různé formy podpory zájemců o tyto formy akademické a studentské výměny, a také možnosti efektivního sdílení informací o badatelském zaměření akademiků a vyhlašovaných grantových výzvách. Novým tématem bylo hledání průniků obou institucí v reflexi a využití možností digital humanities a AI, k čemuž jsme se domluvili uskutečnit navazující online setkání odborníků a zájemců o tuto problematiku z obou institucí,“ dodal proděkan pro zahraničí FF UK dr. Milan Žonca.
Proděkan pro vědu FF UK prof. Václav Cvrček, jenž na Brownově univerzitě v minulosti pobýval jako stipendista Fulbrightova programu, během návštěvy proslovil v rámci „Brown-Charles Lecture Series“ přednášku o inovativních korpusových metodách v analýze diskurzu, které dlouhodobě rozvíjejí s profesorkou slavistiky na Brownově univerzitě Masako Fidler.
Děkanka FF UK Eva Lehečková a proděkan FF UK Milan Žonca se také setkali se studentkou FF UK Bc. Lucií Walzovou, diplomantkou prof. Filipa Smolíka z Katedry psychologie FF UK, která na Brownově univerzitě díky meziuniverzitní smlouvě tráví část zimního semestru. V laboratoři svého mentora prof. Roman Feimana z Katedry psychologických, lingvistických a kognitivních věd získává cenné zkušenosti pro svůj výzkumný projekt, který se zabývá osvojováním číslovek u předškolních dětí.