Dějiny ve veřejném prostoru se zaměří na proměny vztahu k minulosti

Paměť bez konfliktů, rozdílných perspektiv a neustálých proměn neexistuje. Aktuálně na ni působí celá řada vlivů: prožíváme ozbrojené konflikty i kulturní války a v souvislosti s proměnami životního prostředí také citlivěji vnímáme stopy minulosti v krajině. Čtvrtý ročník fóra přinese dva dny diskuzí o tom, jakým směrem se proměňuje vztah k minulosti v českém i evropském kontextu.

„Fórum Dějiny ve veřejném prostoru je v Česku největším pravidelně konaným setkáním sdružujícím všechny, kdo se profesně zajímají o to, jak se v současnosti vztahujeme k dějinám. Na konferenci se tak setkávají akademici s pracovníky muzeí, učiteli, vysokoškolskými studenty nebo třeba zástupci neziskových organizací či umělci,“ říká vedoucí programového výboru Václav Sixta z Ústavu českých dějin FF UK.

Konferenci zahájí Andrew Hoskins, světově uznávaný odborník na historickou paměť a její proměny pod vlivem technologického rozvoje z Glasgowské univerzity. Ve své přednášce se zaměří na to, jak digitální technologie ovlivní naše vzpomínky na válku na Ukrajině. V dalších panelech se mohou zájemci a zájemkyně těšit na debatu o proměnách paměti, sporech o minulost či o tom, jak vzpomínky na socialismus zprostředkovávají digitální média či muzejní expozice.

Pozornost se ale zaměří také na konkrétní případy, které ukazují, jak lze pracovat se stopami minulosti v krajině, a na méně obvyklé projevy paměti, jako jsou opuštěné sportovní areály, vily německých továrníků nebo povinná vojenská služba či výzvy spojené s jejich odhalováním a zkoumáním.

Součástí prvního dne bude také diskuzní večer na téma „Videohry a historie“, který začne v 18 hodin v prostorách Muzea Ústí nad Labem.

Konference, kterou pořádají Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad LabemFilozofická fakulta UKHistorický ústav AV ČR, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Národní muzeumAntikomplex, z.s., a Muzeum města Ústí nad Labem, je otevřena všem, kteří se profesně věnují minulosti na akademické půdě i mimo ni. Více informací včetně programu je k dispozici na stránkách fóra Dějiny ve veřejném prostoru: https://forumdvp.ff.cuni.cz/. Mediálním partnerem konference je časopis Dějiny a současnost.

Konference se koná s podporou Akademie věd ČR v rámci výzkumného programu Strategie AV21 „Město jako laboratoř změny; Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život“.


Související články