Prof. PhDr. Drahomír Jančík, CSc., převzal dekret emeritního profesora 19. září 2024 na zasedání Vědecké rady FF UK. Čestný vědecký titul obdržel za výjimečný přínos FF UK, kde působil více než čtyřicet let, ale také za přínos oboru hospodářských a sociálních dějin.
Prof. Jančík po absolvování oboru historie – český jazyk a literatura na FF UK započal svou profesní dráhu v tehdy Státním ústředním archivu, dnes Národním archivu. Vysokoškolské působení zahájil jako odborný asistent, a to nejprve na Pedagogické fakultě UK. Od roku 1981 je již trvale spjat s FF UK. Nejprve zde působil na Katedře obecných dějin a pravěku v pozici odborného asistenta a v roce 1990 přešel na nově se formující katedru, později Ústav hospodářských a sociálních dějin. Stal se jejím zakládajícím členem a podílel se po celou dobu své profesní dráhy na koncepci výuky a odborného zaměření katedry a následně ústavu. V období 1995–2002 toto pracoviště s úspěchem vedl jako jeho ředitel a poté zastával pozici vedoucího semináře hospodářských dějin.
Patří tak do první generace hospodářských historiků, kteří v polistopadové éře etablovali obor moderních hospodářských a sociálních dějin v Československu a České republice. Součástí jeho aktivit byla i účast na řadě přidružených aktivit rozvíjejících obor v moderním smyslu, ať už se jednalo o navazování mezinárodní spolupráce, organizaci workshopů a konferencí či založení ve své době ojedinělého odborného cizojazyčného periodika pro hospodářské a sociální dějiny.
Během svého odborného života se věnoval především hospodářským, sociálním a politickým (diplomatickým) dějinám Československa a střední Evropy ve dvacátém století. Mezi další témata jeho zájmu patří integrační hnutí ve střední Evropě v meziválečném období, fenomén arizace a germanizace českého hospodářského prostoru v období nacistické okupace, proces formování českých a československých hospodářských elit a v neposlední řadě vznik a vývoj centrálně plánované ekonomiky v Československu a sociálně ekonomické důsledky tohoto hospodářského modelu. Je autorem řady zásadních, metodologicky i tematicky inovativních odborných textů – monografií, kapitol v monografiích, samostatných studií, statí a článků, učebnic. Svým obsahem texty promlouvají k podstatným a celospolečensky aktuálně řešeným problémům a otázkám.
Nově jmenovaný emeritní profesor je autorem průkopnické, dodnes vysoce ceněné monografie Německo a Malá dohoda: hospodářské pronikání Německa do Jugoslávie a Rumunska v první polovině 30. let, která vyšla v Karolinu v Praze v roce 1990. Téma později rozšířil o období 1936–1939. Mezinárodně vysoce ceněným je Jančíkův přínos k výzkumu fenoménu germanizace hospodářství českých zemí, zvláště pak arizace, v období protektorátu. Dokládá to v době vydání přelomová monografie Arizace a arizátoři: drobný a střední židovský majetek v úvěrech Kreditanstalt der Deutschen (1939–45), která vyšla v Karolinu v roce 2005 a jejímž spoluautorem je prof. Eduard Kubů z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK.
Text: Ivan Jakubec
Foto: Jiří Stibor