Vyšla kolektivní monografie mapující a hodnotící vliv české koncepce na další slovotvorné výzkumy

Kolektivní monografie vychází v kontextu 110. výročí narození a 20. výročí úmrtí předního českého lingvisty a světově uznávaného odborníka v oblasti slovotvorby Miloše Dokulila (1912–2002). Představuje některé současné projekty a bádání v oblasti slovotvorby a zaměřuje se na výstupy, které vycházejí z vědeckého přínosu Miloše Dokulila a na jeho základě slovotvornou a šířeji lingvistickou teorii obohacují a rozvíjejí. Publikace zahrnuje třicet dva příspěvků psaných v sedmi slovanských jazycích a v angličtině, které jsou rozděleny do tří základních tematických okruhů. Těmi jsou Teoretické a metodologické aspekty slovotvorného výzkumu – možnosti a meze, Tvoření slov v systému jazyka a Tvoření slov ve slovanských jazycích.

Autoři v monografii předkládají vlastní odborné názory, přístupy, úvahy i výsledky své lingvistické práce, vesměs podložené příklady ilustrujícími slovotvorný a lexikální, případně gramatický úzus slovanských jazyků tak, jak jej zaznamenávají zejména jejich jazykové korpusy. Právě především využíváním korpusového jazykového materiálu monografie naznačuje možnosti dalšího slovotvorného výzkumu jak v rovině teoretické, tak v rovině popisu konkrétních jazykových jevů a procesů.