Na Filozofické fakultě UK probíhá 67. ročník Letní školy slovanských studií

Jádro programu Letní školy slovanských studií v Praze (LŠSS) tvoří intenzivní jazykové kurzy. Ty jsou rozděleny do čtyř znalostních úrovní a paralelně jich probíhá dvanáct. Účastníci dochází na komplexní výuku zahrnující gramatiku, konverzaci a porozumění textům. Přednášky vedou renomovaní odborníci, kteří účastníkům nabízí možnost diskutovat a analyzovat klíčové aspekty české kultury. Celý program je diverzifikován tak, aby pokryl celou šíři bohemistického spektra.

Specifikem LŠSS na FF UK je výuka podle učebních materiálů připravených speciálně pro tuto školu, ale také specifické lekce s profesionálními fonetiky z FF UK. Během těchto lekcí vyučující mimo jiné používají ultrazvukovou technologii pro detekci individuálních fonetických odchylek nebo aplikaci ProCzeFor, která v roce 2023 získala Evropskou jazykovou cenu.

Program zahrnuje semináře, přednášky a workshopy zaměřené na českou literaturu (např. workshopy věnované českému humoru, F. Kafkovi, B. Hrabalovi), lingvistiku (např. matematická a geografická lingvistická terminologie), kulturu a historii (workshopy věnované významným českým ženám, české nové vlně, Dvořákovým Biblickým písním, legendám staré Prahy, českým tradicím, ale i vaření českých ovocných knedlíků nebo nakládání utopenců). Tyto aktivity poskytují hlubší vhled do české společnosti a jejích historických souvislostí.

Kulturní aktivity jsou dalším významným prvkem LŠSS. Součástí programu je literární exkurze do Muzea literatury, kunsthistorická exkurze do Emauzského opatství a historicky orientovaná návštěva Národního památníku na Vítkově. O víkendech studující navštíví Kutnou Horu, Nelahozeves či pivovar ve Svijanech. Oddychový charakter pak mají pěší výlety v pražské Divoké Šárce nebo Českém ráji. Kulturní program plní také sociální funkci podporující interakci mezi účastníky. Tyto akce přispívají k vytvoření přátelské atmosféry a mezinárodní výměně zkušeností a budují celosvětové bohemistické společenství, v němž existují celoživotní přátelské a profesní vazby.

Kvalita a dlouholetá tradice LŠSS lákají na FF UK každoročně více než 100 zájemců. Do letošního ročníku se zapojilo 109 účastníků z 33 zemí, z toho 70 žen, 38 mužů a 1 nebinární osoba. Na letní školu se nehlásí pouze vysokoškolští studenti, ale přijíždějí také zájemci v širokém věkovém spektru. Nejmladšímu účastníkovi je 18 let, nejstaršímu 79.

Účastníky LŠSS letos na Staroměstské radnici přivítal radní pro oblast školství, sportu a volnočasových aktivit Antonín Klecanda. Záštitu nad školou převzala rektorka UK prof. Milena Králíčková a děkanka FF UK dr. Eva Lehečková. Letní škola je podporována několika institucemi, mezi něž patří Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a rektorát UK. Doprovodný kulturní program je významně podpořen vedením FF UK, ale také Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

V rámci LŠSS je pravidelně každé 2 roky pořádáno Mezinárodní sympozium o češtině jako cizím jazyku. V letošním roce se 5.–9. srpna uskuteční již XI. ročník s podtitulem „Bohemistika v jazykovém a kulturním kontaktu se světem“, kterého se účastní 59 bohemistů. Sympozium je věnováno problematice bohemistiky pro cizince a žákovských korpusů, otevírá prostor pro setkávání badatelů, kteří působí v různých výzkumných oblastech propojených kontrastivním pohledem na jazyk, jeho osvojování, užívání a korpusové zpracování. Součástí programu jsou předkonferenční workshopy, které seznámí s novými elektronickými aplikacemi a výukovými materiály pro výuku češtiny pro cizince, plenární přednášky shrnující aktuální vývoj v oblasti bohemistiky pro cizince, paralelní sekce, v nichž budou prezentovány aktuální vědecké výsledky, metodické postupy, knižní publikace a elektronické aplikace, ale také „Zmutované autorské čtení“ Jaromíra Typlta.

Foto: Martin Hundák