Na Filozofické fakultě UK byl zahájen mezinárodní kongres o studiu dětského jazyka

Kongres na téma „Obsáhnout spletitosti jazyka“ má za cíl vyzdvihnout jazykovou rozmanitost a výzkum osvojování jazyka u „menších“ a málo prozkoumaných jazyků. Zaměří se také na současné směry otevřené vědy, možnosti vědecké spolupráce a jejich využití při studiu vývoje jazyka u dětí.

Na zahajovacím programu promluví prof. Filip Smolík, rektorka UK a děkanka FF UK. Po proslovech se uskuteční „Prezidentské sympozium“ u příležitosti výročí založení IASCL, kterého se zúčastní pět bývalých prezidentek a prezidentů asociace. Úvodní část zakončí keynote přednáška Rushen Shi z kanadské Université du Québec à Montréal.

Kromě oslav 50. výročí založení IASCL se zároveň připomene 50. výročí založení kmenového časopisu oboru s názvem Journal of Child Language. Vydavatelem je Cambridge University Press, který podpořil zahajovací recepci. Hlavním sponzorem kongresu je dobročinná organizace Habilnet (Hermonious Bilingualism Network).

Vystoupí celkem šest plenárních řečníků, kteří působí v Kanadě, USA, Británii, Švýcarsku, Maďarska a Německu. V rámci programu bude probíhat 8 paralelních sekcí a v nich 48 sympozií, navíc téměř 80 individuálních příspěvků a v rámci poster session bude prezentováno přibližně 400 příspěvků. Mezi významné hosty kongresu patří Brian MacWhinney z Carnegie Mellon University, Elena Lieven z British Academy, Catherine Snow z Harvad University, Mabel Rice z University of Kansas, Eve Clark ze Stanford University a další.

Sedm z osmi členů organizační komise je primárně z FF UK. Kromě předsedy prof. Smolíka v komisi zasedá dr. Luca Cilibrasi z Ústavu obecné lingvistiky, dr. Andrea Hudáková z Ústavu bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících, dr. Nikola Paillereau z Fonetického ústavu a doc. Lucie Saicová Římalová, dr. Kateřina Chládková a dr. Eva Lehečková z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace.

První kongres IASCL se konal ve Florencii v roce 1972. Myšlenka pro založení asociace však vznikla na Mezinárodním kolokviu pro pedolingvistiku v Brně již v roce 1970. Pořádání kongresů se střídá mezi Evropou a mimoevropskými zeměmi. Od roku 2002 se uskutečnily v Madisonu ve Wisconsinu, Berlíně, Edinburghu, Montrealu, Amsterdamu a Lyonu.