Filozofická fakulta Univerzity Karlovy získala grant na realizaci prestižního projektu ERA-AREAS z evropského programu Horizon Europe (schéma ERA Chair). Projektový tým bude ve spolupráci s prof. Marianou Llanos z German Institute of Global and Area Studies v příštích pěti letech zkoumat soudobé kritické jevy v mimoevropských regionech. Projekt patří v mezinárodní konkurenci mezi 38 podpořených z celkového počtu 158 podaných žádostí o podporu tohoto typu projektů.
Projekt umožní založení Centra pro multidisciplinární areálová studia (CEMAS), které zastřeší výzkumné aktivity pokrývající aktuální politický a sociální vývoj v mimoevropských regionech. Podpoří nejen samostatný výzkum zaměřený primárně na pochopení souvislostí současných politických a sociálních krizí v zemích mimo Evropu, ale počítá i s řadou popularizačních aktivit směrem k veřejnosti a iniciativ s dopadem na rozhodovací sféru. Tento aspekt zdůrazňuje i děkanka FF UK Eva Lehečková: „Projekt ERA-AREAS zapadá do dlouhodobé strategie FF UK navázat funkční spolupráci se státní správou, a to na mnoha úrovních. Cílí na společnou snahu posilovat schopnost české společnosti reagovat na krize. Odborníci věnující se mimoevropským regionům, stejně jako vedení FF UK, jsou připraveni vstoupit s MŠMT i dalšími subjekty státní správy do podrobnější diskuse o tvorbě koncepce strategických programů, jež by České republice zajistila potřebnou expertízu v této oblasti.“
Projekt bude dále usilovat o organizační konsolidaci areálových studií na FF UK a přispěje k tomu, aby si zde areálová studia i nadále uchovala světovou kvalitu. Navazuje přitom na dlouhodobou unikátní tradici studia a výzkumu mimoevropských jazyků a kultur na FF UK. Pestrost a šíře jejích areálových studií, pokrývající Asii, Afriku i Latinskou Ameriku, je mezi srovnatelnými univerzitami jedinečná.
„Nově vzniklé centrum umožní lepší koordinaci výzkumných aktivit mezi jednotlivými areálovými obory na FF UK a významně podpoří synergii společenskovědních a humanitních přístupů ke studiu mimoevropských oblastí,“ představuje projekt jeho koordinátor Karel Kouba ze Střediska ibero-amerických studií FF UK. CEMAS povede též k transformaci dosavadního Centra strategických regionů (CSR). Předseda rady CSR Radek Buben, který se podílel na přípravě projektu, k tomu dodává: „CEMAS je budoucností dosavadního CSR – umožní jeho další rozvoj, a posílí tak roli FF UK ve střední a východní Evropě v oblasti mezinárodního výzkumu klíčových regionů.“
Prof. Mariana Llanos, která se stane nositelkou prestižního titulu ERA Chair na FF UK, v současnosti působí jako vedoucí výzkumu na předním německém výzkumném pracovišti German Institute of Global and Area Studies (GIGA). Prof. Llanos je přední odbornicí v oblasti komparativních studií Latinské Ameriky. Po absolvování doktorského programu (University of Oxford) se věnovala výzkumu politických institucí latinskoamerických zemí. Má rovněž rozsáhlé manažerské zkušenosti – mimo jiné stála v čele Latinskoamerické politologické asociace (ALACIP). Její zkušenosti z výzkumného pracoviště GIGA budou cennou inspirací pro samostatný vědecký rozvoj areálových studií na FF UK. „Je mi ctí být nositelkou ERA Chair na Univerzitě Karlově. Těší mě, že mohu podpořit modernizaci a propagaci areálových studií v České republice a přispět k výměně znalostí mezi oběma pracovišti i mezi našimi společnostmi,“ doplňuje paní profesorka.