Prezident ČR a ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR slavnostně předali 13. června 2024 v Karolinu profesorské dekrety psychologovi doc. Filipu Smolíkovi, italianistovi doc. Pavlu Štichauerovi a slavistce doc. Alle Arkhanhelske.
Doc. PhDr. Filip Smolík, Ph.D., DSc., byl jmenován profesorem v oboru psychologie. Působí na Ústavu obecné lingvistiky FF UK, Katedře psychologie FF UK a v Psychologickém ústavu Akademie věd ČR. Mezi jeho hlavní výzkumnou činnost patří experimentální práce mapující porozumění gramatickým kategoriím a distinkcím, jako je gramatický rod, číslo nebo pád u dětí od 2 let. Studuje také souvislosti gramatického vývoje systému reference k osobám u zájmen a sloves s vývojem sociální kognice. Vedle toho se zabývá výzkumem vývojových poruch jazyka a jejich projevu v češtině, kde se soustředí zejména na souvislosti mezi narušenými jazykovými reprezentacemi a narušením pracovní paměti pro verbální úlohy. Svůj základní výzkum doplňuje aplikovaným výzkumem, ve kterém pracuje na vytváření testových a dotazníkových metod pro diagnostiku jazykového vývoje. Doc. Smolík se habilitoval na FF UK v roce 2017 prací „Raný vývoj jazyka a jeho diagnostika“. V roce 2020 mu Akademie věd ČR na základě disertační práce „Raný vývoj jazyka: měření, rané porozumění a faktory ovlivňující vývoj“ udělila titul doktor věd (DSc.).
Doc. Mgr. Pavel Štichauer, Ph.D., byl jmenován profesorem v oboru románské jazyky. Od roku 2002 působí na Ústavu románských studií FF UK, nejprve jako asistent, po získání doktorátu v roce 2004 jako odborný asistent a od roku 2011 jako docent pro obor románské jazyky. V současné době je na FF UK garantem bakalářského a navazujícího magisterského oboru Italianistika, v rámci kterého vyučuje řadu stěžejních disciplín. Vedle obecně lingvistických kurzů Obecná lingvistika a Lingvistika pro romanisty vyučuje kurzy italské lingvistiky. Mezi lety 2006 až 2018 byl hlavním řešitelem tří projektů Grantové agentury ČR, zaměřených na italskou slovotvorbu a tvarosloví v diachronní i synchronní perspektivě. Byl také jedním z klíčových pracovníků projektu KREAS v rámci programu OP VVV Excelentní výzkum. Od roku 2005 je též zapojen do kontinuální řady projektů Českého národního korpusu, a to jako koordinátor italské sekce paralelních korpusů InterCorp. Korpusové zaměření měl také podprojekt Románské jazyky ve světle jazykových korpusů řešený v rámci interního projektového schématu UK PRVOUK, kterého se účastnil jako spoluřešitel.
Doc. Alla Arkhanhelska, DrSc., byla jako externí žadatelka z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jmenována profesorkou v oboru slavistika. Na své fakultě vyučuje širokou škálu jazykovědných disciplín – ukrajinistiku, rusistiku a slavistiku – od fonetiky a fonologie až po syntax, stylistiku a srovnávací i slovanskou jazykovědu a další. Jejími hlavními badatelskými zájmy jsou lingvistika rodu, teorie nominace, lexikologie a frazeologie, komparace současných slovanských jazyků. Zasahuje též do lexikografie, textové lingvistiky, lingvokulturologie, sociolingvistiky a metodiky výuky ukrajinštiny a ruštiny jako cizích jazyků. Ve svých třech monografiích ilustruje komplexní pojetí genderové lingvistiky, které neredukuje problematiku jen na femininní aspekt v pojmech politické korektnosti a jazykového sexismu, konfrontaci ideologických schémat s jazykovou realitou a otázkami genderově vyváženého vyjadřování. Za své dvě poslední monografie obdržela cenu rektora Univerzity Palackého v Olomouci a čestné uznání.
Seznam všech jmenovaných profesorů a profesorek UK spolu s dalšími podrobnostmi o předávání naleznete zde.