Festival Šrámkova Sobotka se letos tematicky zaměří na méně známé autory a autorky

Letošním tématem se stává fenomén stínu, respektive takové situace, kdy se něco či někdo dostává na výsluní, zatímco něco jiného či někdo jiný zůstává ve stínu. Do centra pozor­nosti se dosta­nou lidé, díla a myšlenky, jež se z nejrůz­nějších důvodů neřadí ke známým, úspěšným, protože je něco nebo někdo zastiňuje. Mohou to být například osobno­sti vytvářející zázemí slavněj­ším part­nerům anebo i celé profese, bez nichž si nelze před­stavit fungování lite­ratury, jako je redak­tor, nakla­datel či lexiko­graf. Někdo se do stínu alespoň na moment uchyluje z dlouho­dobého výsluní, pro nale­zení klidu nebo pře­konání traumatu. Někomu stín vyhovuje, jiný se naopak snaží se z něho vymanit a překročit ho.

Téma prostoupí všechny drama­turgické linie multi­žánrového týdenního programu festi­valu. V průběhu festivalu funguje i řada dílen – od recitačních, divadelních a hudebních přes literární kritiku a překlad až po ty zaměřené na výuku češtiny a literatury či na rozhlasovou tvorbu. Dílny jsou vhodné pro studenty, pedagogy, odbornou veřejnost i děti, je však potřeba se na ně předem registro­vat.

Kompletní program včetně informací o dílnách naleznete na festivalovém webu.