Rektorka Univerzity Karlovy předala univerzitní ocenění laureátům z FF UK 16. dubna 2024. Laureátkou Bolzanovy ceny za mimořádně objevnou vědeckou práci je absolventka českých dějin a knihovědy dr. Klára Andresová, laureáty Ceny rektorky – Ceny prof. JUDr. Karla Engliše určené nejlepším absolventům společenskovědních programů jsou absolventka magisterského studia klasické archeologie Kristina Doležalová a absolvent bakalářského studia řeckých a latinských studií Jakub Kozák.
Mgr. et Mgr. Klára Andresová, Ph.D., obdržela Bolzanovu cena za svou disertační práci „Šíření vojenské teorie v raném novověku: Vojenské příručky vytištěné ve střední Evropě v letech 1550–1650“ vedenou dr. Richardem Šípkem z Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK. V ní se zabývá žánrem vojenských příruček, který lze zařadit do naučné literatury. Knihy, jejichž autory byli většinou zkušení vojáci, vznikaly obvykle proto, aby se důstojníci mohli seznámit s náležitostmi moderního válečnictví. Práce sleduje středoevropské proměny tohoto žánru od poloviny 16. až do poloviny 17. století, tedy do doby krátce po skončení třicetileté války. Své poznatky prezentovala na řadě konferencích, z nichž některé i spoluorganizovala, a navíc je popularizovala při přípravě pořadů u příležitosti 400. výročí Bitvy na Bílé hoře v roce 2020. Během práce na disertaci publikovala průběžné výsledky svého výzkumu v recenzovaných článcích a podílela se na přípravě učebnice dějepisu pro střední odborné školy.
Pro účely práce na disertaci obdržela také finanční podporu Grantové agentury UK na rok 2018, z jejíchž prostředků realizovala výzkumné cesty do polských knihoven ve Varšavě a Kórniku a do maďarských knihoven v Budapešti.
„Disertační práce Kláry Andresové je nezpochybnitelně významným příspěvkem k evropským vojenským dějinám raného novověku. Vyniká nejen kvalitně připravenou metodikou, která je nezbytnou podmínkou práce takového rozsahu a zaměření, ale především detailní a systematickou evidencí všech dochovaných vojenských příruček vydaných v průběhu jednoho století na území střední Evropy,“ shrnuje vedoucí dr. Richard Šípek v posudku práce.
Mgr. Kristina Doležalová byla oceněna za svou diplomovou práci „The Tale of Volcanic Rocks. Assessing the Grinding Stones and Their Chaîne Opératoire in 2nd Millennium BC Western Anatolia“ vedenou prof. Peterem Pavúkem z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK. V práci interdisciplinárně zpracovala rozsáhlý nálezový soubor 385 mlecích kamenů z významné opevněné výšinné lokality Kaymakçı v západním Turecku. K tomu využila metodologické a analytické postupy, které umožňují popsat životní cyklus předmětů a určení zdroje – odkud byly tyto mlecí kameny dovezeny, způsob jejich výroby, způsob jejich použití. Navíc popisuje, jak byly tyto kameny následně druhotně využity. Práce představuje příklad kombinace archeologických a geologicko-petrografických přístupů s uplatněním nejnovějších metodických postupů, jako je využití traseologie na tento typ nálezů.
Kristina Doležalová svůj výzkum ověřila i prostřednictvím experimentální archeologie, podporované jak projektem GA UK, tak i spoluprací s dr. Jaroslavem Řídkým z Archeologického ústavu AV ČR v Praze.
„Tato skvělá závěrečná práce dokládá přínosnost realizace mezioborových a mezifakultních studijních programů pro jejich rozvoj i pro rozvoj žádané expertizy na velmi vysoké úrovni u samotného studenta. Doufáme, že se stane příkladem hodným následovaní pro další nadané studentky a studenty nejen archeologie a geologie,“ shrnuje v návrhu na ocenění doc. Ladislav Stančo.
Bc. Jakub Kozák ocenění obdržel za nadprůměrné výsledky během svého studia a svou bakalářskou práci „Reception of Classical Antiquity in Short School Writings from the Late Middle Ages – Edition and Introduction“ vedenou prof. Lucií Doležalovou z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK. Již v rámci bakalářského studia úspěšně publikoval dvě odborné studie, které přispívají k poznání rukopisné kultury i recepce antiky v pozdním středověku. Pracoval s dosud zcela neznámým rukopisným materiálem a jeho výsledky jsou nové svým obsahem i přístupem. Studie vypracoval zcela samostatně – sám texty z rukopisů přepsal a přeložil, dohledal jejich vzory i vzdálenější paralely a celek zasadil do kontextu recepce antických textů a mýtů v pozdně středověkých českých školách. Své vědecké výsledky úspěšně prezentoval na několika mezinárodních i národních fórech. Podílel se rovněž na přípravě dvou výstav včetně výroby videa, pexesa a dalších doprovodných materiálů a realizace komentovaných prohlídek a popularizačních přednášek.
„Jsem přesvědčena, že se zde setkáváme s formující se badatelskou osobností, která má ty nejlepší předpoklady významně obohatit českou vědu. Věřím, že jméno Jakub Kozák bude zanedlouho dobře známé ve spojení s kvalitní českou vědou,“ uzavírá prof. Lucie Doležalová ve svém návrhu na cenu.