Spoluautory článku „Neolithic long barrows were built on the margins of settlement zones as revealed by elemental soil analysis at four sites in the Czech Republic“ jsou dr. Martin Janovský a dr. Laszlo Ferenczi z Ústavu pro archeologii FF UK. Článek řeší, zda je možné na základě prvkového složení půd rozlišit pravěké obytné a rituální aktivity.

Konkrétně se článek zabývá otázkou, zda byly eneolitické dlouhé mohyly budovány v blízkosti obytných zón. Badatelé využili rozsáhlého souboru 1 085 půdních vzorků, odebraných ze čtyř mohyl v České republice. Geochemická analýza potvrzená magnetometrickým průzkumem na jedné straně zaznamenala absenci sídelních prvků v blízkosti mohyl a na druhé straně prokázala přítomnost pozdějších pohřebních/rituálních prvků.
Výzkum prokázal, že zkoumané mohyly byly postaveny z místních materiálů a že v době jejich výstavby, užívání nebo opuštění nebyla v jejich okolí žádná lidská aktivita spojená s hromaděním popela a odpadu. Tento výsledek naznačuje, že byly postaveny stranou od eneolitických obytných zón.
Článek je výstupem tříletého projektu „Eneolitické dlouhé mohyly v Čechách a rekonstrukce rituální krajiny v okolí vrchu Říp“ financovaného GAČR, jehož řešiteli jsou Univerzita Karlova, Západočeská univerzita v Plzni a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. Dalšími spoluautory mimo FF UK jsou dr. Petr Krištuf z Katedry archeologie FF ZČU, dr. Jan Turek z Centra pro teoretická studia, dr. Jan Horák z Katedry archeologie FF UHK a prof. Michal Hejcman z Fakulty životního prostředí UJEP.
O výzkumu vznikl ve spolupráci s Českou televizí také dokumentární film „Domy mrtvých“ který je volně dostupný ke shlédnutí zde.


Foto: Petr Krištuf, Michal Hejcman, Martin Gojda